Poštovani,
    Imam jedno pitanje za Vas i zaista bih Vam puno bila zahvalna da mi odgovorite. Moj stric ima 40 godina. Pre tri godine je imao protruziju diskusa l5. Urađena je operacija u Beogradu i oporavak je išao dobro. Nakon nekog vremena šetajući je "secnuo" (citiram njega) i povrijedio se ponovo. Urađena je druga, pa treća operacija. Išao je i sad ide na banje koje mu lekari savetuju. Ali na zadnjem pregledu na mr u Beogradu su mu rekli da se formirala bradavičasta ožiljna masa koja ga vređa i zato ima navedene tegobe, tj, tegobe iste koje je imao kao pre prve operacije (nemogućnost hoda, atrofični mišići, bol u lumbalnom predelu, oslabljeni refleksi, poremećaj senzibiliteta). Šifra njegove bolesti je m51. Predlažu mu neki novi metod operacije - ubacivanje antiožiljne mase. To je kod nas tek skoro počelo da se radi. Pa Vas zato molim da mi odgovorite koliko je to uspešno i kako se izvodi?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Bol koji zaostaju nakon operacije diksus hernije se jednim imenom zovu failed back sindrom. Jedan od razloga ovog sindroma može biti ožiljak oko korena živca i njega je nekad teško razlikovati od tzv neuropatskog bola. Uzrok bola procenjuje neurohirurg na osnovu pregleda, emng i mri snimaka kičme. Ukoliko smatra da postoji pritisak na koren živca i da njegov uzrok može biti i izražen ožiljak indikuje se operacija. Ona podrazumeva uklanjanje pritiska sa korena živca i nakon toga se stavlja posebna masa oko njega koja treba da spreči stvaranje ožiljka u njegovoj bliskoj okolini. Operacija je rutinska. Prognoza zavisi od prognostičkih faktora, a oni su poznati neurohirurgu koji je pregledao pacijenta.