Moja djevojcica je 2oo8g. U 2mj. Ove god. Je operisana pod dg; paraperesis spastika. Dislocatio congenitalis corpus vertebrae l1 in kanalis spinalis. Compresio medullae spinalis reg. Eiusdem. Operativni zahvat je; laminektomia dekompresiva thxii-l2. Corpektomia partialis vertebrae l1. Cum dekompressio medulae spinalis. U mjesecu maju 2oo9g. Doslo je do kifoze kicme, , sada jos uvijek nosi tlso korzet i nosice ga jos "dugo" mene zanima /majku/ kakve su joj sanse, moze li se spina medula oporaviti s obzirom da je jos mala, postoji li mogucnost ugradnje "ćipa" ili ugradnja neurona (procitala sam clanak u novinama o otkrivanju neurona -je li to u experimentalnoj fazi) ? Koliko joj smeta korzet u radu misica ispod njega (ona je gornjim extremitetima jako aktivna-normalno se razvija) ? Opsirna sam sa pitanjima,. Nadam se da sam se obratila na pravu adresu. Unaprijed zahvalna i jedav cekam vas odgovor nihada sisic.

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Radi se o anomaliji razvoja kičmenog stuba sa oštećenjem donjeg dela kičmene moždine. Operativno se išlo samo na rasterećenje pritiska na nervne strukture. Prognoza podrazumeva prognozu vezanu za nestabilnost i krivljenje kičme, te prognozu vezanu za oporavak nervnih struktura za noge. Prvi se donosi na osnovu postoperativnih snimaka koji se ponavljaju, a drugi na osnovu ponavljanih neurološkog pregleda (trenutni stepen oštećenja i njegov tok) , te snimaka kičme. Ove sve podatke ima vaš neurohihirurg. U nemogućnosti da se kičma stabilizuje korzet je, za sada, nužno zlo, ali sa dečijim fizijatrom i neurohirurgom treba da se dogovorite o načinima njegovog korišćenja i fizikalnom tretmanu. Mogu vam pomoći još savetom da na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs možete naći objašenjenje termina vezanih za dijagnozu i operaciju koje ste naveli.