Poštovani,
    Javljam Vam se ponovo zbog diskushernie. Ovog puta Vam šaljem moje nalaze magnetne rezonance gornjeg i donjeg dela kičme i nalaz posle operacije. Mr pregled cervikalnog dela kičmenog stuba: pregled je učinjen u sagitalnoj ravni u t1 w i t2w, aksijalnoj ravni u t2w/ffe u segmentu c3-c6. Nema znakova za subluksaciju prikazanih kičmenih pršljenova. Pršljenska tela su odgovarajućih visinskih promera, neizmenjenih is koštane srži uz znake c4-c5 i c5-c6 I.V. prostori su diskretno do umereno sniženi. Mr pregled ukazuje na protruziju c5-c6 I.V. diskusa paracentralno posteriorno desno i c4-c5 I.V. Diskusa paracentralno levo lakšeg stepena u superpoziciji za unkovertebralnom i retrokorporalnom osteofitozom. Mr pregled lumbosakralnog segmenta kičmenog stuba: nagnječeni su t1w i t2 w sagitalni tomogrami lumbosakralnog segmenta kičmenog stuba od th11 do sakruma, kao i t2w paraksijalni tomogrami l3-s1 intervertebralnih (IV) diskova. Disk osteofit kompleks nivoa l5-s1 uz široku dorzalnu protruziju sa lakom kompromitacijom oba s1 korena i sa desnostranom foraminalnom ekstruzijom uz pritiskivanje desnog l5 korena u IV foramenu, te obliteraciju lateralno recesusa i laku kompromitaciju duralne vreće. Nalaz posle operacije: nakon uobičajene preoperativne pripreme učinjena je u oea prednja mikrodiscektomija u nivou c5 i c6. Postoperativni tok protekao je uredno, pacijent je vertikalizovan prvog postoperativnog dana, bez neurološkog je deficita, bolovi su značajno redukovani. Da li na osnovu ovih nalaza možete reci nešto više i preporučiti nešto?
    Hvala pozdrav.

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Dijagnostikovana Vam je diskus hernija u predelu vrata koja je operisana i sad nemate neurološke ispade. Doktor Vam je možda savetovao dalje fizikalno lečenje. Stanje na slabinskom delu kičme očigledno nije bilo za operativno lečenje.