Postovani, pisem u vezi moje majke koja ima 63. Godine. Od pre mesec-dva ima bolove u ledjima i nozi, otezano hodanje kao i sedanje i ustajanje. Isla je na ct kicme i nalaz je sledeci: izmedju l4 i l5 uocava se siroko anularno bubrenje diska udruzeno sa levom paramedijalnom ekstruzijom diska i kompresijom na prednji aspekt duralne vrece i odstupajuce l5 radiks obostrano i odstupajuci s1 radiks desno, izrazenije levo ap dijametar spinalnog kanala 12mm relativna stenoza. Danas je isla kod neurohirurga i preporucuju joj operaciju? Koliko je komplikovana i rizicna operacija ako se odluci za operaciju i koliko traje oporavak? Kakvo je njeno stanje i da li postoji mogucnost "vracanja" diska? Unapred hvala

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Pisali smo veoma detaljno o diskus herniji na ovim stranama i sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs. Operacija je rutinska, komplikacije su retke, oporavak zavisi od prethodnog oštećenja. Ukoliko bol nije velik i nema značajnijeg oštećenja živaca za nogu ne mora se žuriti sa operacijom. Naravno najbolju odluku ćete doneti ako opet popričate sa neurohirurgom koji je mamu pregledao i video njene snimke.