Poštovani,
    Devojci od 19 godina, koja je operisala pre nešto manje od godinu dana benigni tumor na mozgu se nakon operacije pojavio hidrocefalus. Da li on može potpuno uspešno da se izleči, na koji način i za koje vreme.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 13. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Unutar mozga postoje šupljine (komore) koje su ispunjene moždanom tečnošću (likvor). Likvor se stalno stvara, teče u komorama i otiče u krv. Hidrcefalus podrazumeva nakupljanje likvora u komorama mozga. Tumor obično dovodi do pritiska na tok likvora i ispred njega se likvor nakuplja, a komore se šire. Znatno više o nastanku i lečenju hidrocefalusa sam pisao na stranama www.neurohirurgija.in.rs. Hidrocefalus može da se izleči i za to postoje različite metode. Oporavak zavisi od toga da li već postoje trajna oštećenja mozga. To obično nije slučaj kod skoronastalog hidrocefalus. Od oštećenja koja stvara hidrocefalus treba razlikovati eventualna druga oštećenja mozga (tumor, operacija, urodjeni deficiti).