Poštovani,
    Dg: tu cerebri reg. Frontalis lat. Sin. Op (08. 6. 2009) - extirpatio tumoris. Ph: oligodendroglioma, who gr. 2 Poslat sam na zračnu terapiju u KC Kragujevac. Možete li na osnovu priloženih podataka da mi kažete zašto je potrebna zračna terapija i koliko po Vašem mišljenju treba zračnih tretmana.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 07. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Tumor, kakav vi imate, zahteva, pored operacije, i dodatno lečenje jer raste infiltrativno, pa se smatra da i nakon odstranjenja tumora mogu zaostati tumorske ćelije. Oligodendrogliom ima specifičnosti u odnosu na ostale gliome (najčešći su astrocitomi). On često dobro reaguje i na hemioterapiju. Odluku o lečenju posle operacije donosi onkološka komisija koju sačinjavaju neurohirurg, onkolog, radioterapeut, neurolog i ostali. Oni, na osnovu postoperativnih snimaka, lokalizacije tumora, načina operacije. Donose odluku koji tipovi lečenja treba još da se sprovedu. Doza zračenja zavisi najviše od pomenutih parametara i načina zračne terapije. Nju odredjuje radioterapeut koga treba da konsultujete. Ukupna doza zračenja je retko manja od 45 gy (greja). Ona se deli na dnevne doze. Broj dana zračenja je obično oko 30 ali može variati i zavisi od ukupne doze, dnevne doze, toga kako podnosite zračenje. Znači konkretan odgovor na sva pitanja dobijate od onkološke komisije i za zračenje od radioterapeuta koji će vas lečiti. Više o lečenju glioma možete naći na strani www.neurohirurgija.in.rs
      Pozdrav.