Poštovani,
    Majka mi je operisana na VMA 2005 god. Izvršen je hirurški zahvat st post stabilisation em transp ndicularis moss miami et fusio inter corporalis carbon na s1 - l4 - l5. Strašni bolovi su ostali i nastupila je paraparesis extremitatis inferioris periferica. Vremenom je postalo otežano mokrenje iz bešike uz bol u krstima sa iradiaciom duž anterolateralne strane obe nad kolenice. Bol se kreće u granicama 6 - 9. Terapija koja se primenjuje je durogestic 50 mcg/h na 48 časova uz trodone 2-3 x 100mg, nimulid, myodcaln. Pokušala je koristiti Liricom od 75mg i morala je prestati posle treća tablete jer se javila jaka reakcija na lek. Da li možete neki savet da date za nesnošljive bolove koje trpi godinama?
    U napred hvala Vladimir.

    Odgovoreno: 07. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Vaša mama boluje od stanja koje se zove u neurohirurgiji failed back sindrom. Potrebno je novim pregledom i snimanjima videti da li je uzrok bola koga sada ima novi pritisak na korene živaca ili nestabilnost, jer to su indikacije za novu operaciju ukoliko se razmotre i rizici. Ukoliko to nije slučaj majka je kandidat za intenzivnu terapiju bola. On već sada dobija morfijumske preparate, ipak pored lekova treba razmotriti i druge metode terapije bola. Njih ima mnogo i o njima sam pisao na strani www.neurohirurgija.in.rs. Koji od ovih metoda bi došao u obzir može se reći tek nakon pregleda mame i sticanja utiska o kom tipu bola se radi (neuropatski bol, miofascijalni bol, deaferentacioni bol). Čak i kada se sprovede sva dijagnostika i odlučimo za tip lečenja ono je dugotrajno i sporo daje rezultate.
      Pozdrav.