Poštovanje,
    Imam 26 godina. Imam zdravstveni problem koji se javio 15.12.2008. Javio sam se lekaru zbog malaksalosti, trnjenja desne strane i psihofizičke iscrpljenosti. Na neurološkom pregledu ustanovljen je horizontalni nistagmus-levo, pa sam zbog toga upućen na magnetnu rezonancu. Pregledom na mr doktor je doneo sledeći zaključak: mr pregled ukazuje na ekspanzivnu leziju u posterolateralnom aspektu produžene moždine levo koja po mr kriterijumima u prvom redu odgovara vaskularnoj malformaciji tipa kavernoznog angioma. Javio sam se sa ovim nalazom u kbc neurohirurgu koji je dao svoje mišljenje koje glasi: hirurška intervencija je rešenje – lokalizacija je delikatna. Rizik od eventualnog krvarenja postoji a ishod je nepredvidiv. "bolest" se prvi put manifestovala 2003 kada sam ispitivan na neurološkoj klinici i tom prilikom nije definisana priroda bolesti. Možda će Vam nešto značiti informacija da sam dva dana, pred iskazivanje prvih simptoma 2003, dobio blaži udarac u potiljak na bazenu!! Od tad pa do tog 15.12 nisam imao nikakvih problema niti smetnji. Uradio sam i određene analize krvi gde mi je ustanovljena snižena vrednost trombocita u krvi. Sada pijem k vitamin i polako se te vrednosti vraćaju u normalu. Početkom Juna sam ležao u bolnici radi evidencije trenutnog stanja i tad su mi uradili angiografsko snimanje krvnih sudova mozga. Zaključak: angiografski nisu utvrđene anomalije u karotidnim slivovima ako ni preko obe vertebralne arterije. Otpušta se. Terapija sa neurohirurške strane nije potrebna. Operativno lečenje se ne indikuje i predlaže se konsultacija centra za gamma zračenje. Dijagnoza; cavernoma trunci cerebri (medula oblongata) ovu dijagnozu i mišljenje mi je napisao isti lekar koji je i predložio operaciju. Interesuje me Vaše mišljenje o svemu ovome i koja je zapravo moja bolest. O čemu se tu radi??
    Hvala

    Odgovoreno: 30. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Vaša dijagnoza zaista nije laka prevashodno zbog lokalizacije promene. Da krenem sa mišljenjem u vezi poslednjeg saveta koji ste dobili - gamma knife kod kavernoma ne daje zadovljavajuće rezultate i mnogi smatraju da nije indikovana, ali naravno o ovome konsultujte specijalistu za stereotaksično zračenje. Više o ovoj bolesti sam pisao na strani (www.neurohirurgija.in.rs). Kolega iz KBC je napisao odličnu rečenicu koja karakteriše suprotnosti za i protiv operacije. Bez pregleda Vas i snimaka ne bih mogao reći da li mislim da postoji više za ili protiv operacije.