Poštovani,
    Tokom druge trudnoće trpela sam jake bolove u desnom ramenu, duž ruke i šaci. Oba dlana su bila užasno vrela i crvena, desna šaka naročito utrnula sa jakim bolom čini mi se nerva koji je "izlazio" između trećeg i četvrtog prsta kroz sredinu, toliko jakim da uopšte nisam spavala. Sve isto ali u mnogo manjoj meri bilo je i u levoj ruci. Koreni noktiju su mi bili delimično crveni. Mazala sam sve vrste tada zbog trudnoće dozvoljenih masti na bazi mentola i eukaliptusa, ali užasan bol nije prestajao, ni ograničenost pokreta. Morala sam ranije na bolovanje iako je trudnoća prošla ok (samo sa utrogestanom) jer nisam mogla da radim, da sviram, gudalo mi je ispadalo iz ruke posle 5 min ponavljanih pokreta. Evo dva meseca je prošlo od drugog carskog reza, ruke mi nisu više otečene, crvenilo se delimično povuklo, vrućina u dlanovima potpuno, nokti su i dalje nešto crveniji - ali su mi prsti desne šake i dalje utrnuli toliko da ne prepoznajem na pr. da li je površina mokra ili ne, teksturu tkanine... Počelo mi je trnjenje i u vrhovima jagodica srednjeg i domalog prsta leve ruke. Bol postoji u desnom ramenu (ne u mirovanju kao za vreme trudnoće) i jači bol u desnom laktu, ponekad i levom a s obzirom da mi je beba krupna i već ima 6kg, bolovi se pojačavaju. Uradila sam samoinicijativno mr vrata i dobila dijagnozu: fokalna centralna protruzija diska c5/c6 sa blagom kompresijom mijelona u nivou, levi neuralni otvor na istom nivou blago suzen. Ispravljena vratna lordoza sa kifozom c3/c6. Spazam pvm vratne regije, laterofleksija ogr. Na polovini amplitude pokreta, ostale pokrete do posl. Trecine amplitude. Hipestazija u dermatomu c6, c7, c8 desno i c7 i c8 levo. Oslabljena gms u gornjim ekstremitetima po mmt 4- obostrano. Cervicobrachialgia bill. Pp. L. Dex. Dobila sam različite predloge za fizikalnu terapiju a s obzirom da neurološki deficit postoji već vise od 6 meseci i da sam ja po profesiji muzičar (dakle apsolutno ne mogu da sviram, nemam osećaj da li pritiskam žicu jagodicom i koliko!!) koji je Vaš savet šta dalje i kako da povratim osećaj jer sam premlada za invalidsku penziju... Rođena sam 1969. god i imala sam profesionalno problema sa tetivama i mišićima zbog vežbanja i nošenja instrumenta na desnoj strani, ali nikad utrnulost. Išla sam na masaže. Imam i 10kg viška, ne znam da li i to utiče i koliko. Bolove u vratu u principu nemam, sem na pritisak ili neki pokret. Imala sam ih pre 8 god u prvoj trudnoći i od tada spavam na heljdinom jastuku i vrat mi se odavno nije ukočio. Molim Vas za savet. Vrlo mi je važno jer ginekolozi mi nisu dozvoljavali da preduzmem ništa tokom trudnoće i pored užasnih bolova i mojih molbi a sad mi kažu da je "izgubljeno" 6 meseci! Gde da idem?
    S poštovanjem. Danijela

    Odgovoreno: 30. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Tegobe koje ste naveli se često viđaju kod trudnica zbog oticanja mekih tkiva. Manifestuju se kod onih žena koje inače imaju uže prostore kroz koje prolaze živci i koreni živaca. Najčešće se radi o kombnaciji pristiska na koren živca (kao što je verovatno kod vas u predelu vratnekičme) i/ili na sam živac (entrapement o cemu sam vise pisao na stranama o nervima (www.neurohirurgija.in.rs). Dalja dijagnostika podrazumeva da neurolog ili neurohirurg uz pomoć pregleda i emng snimka odrede da li postoje pritisci na nerve, o kojim nervima se radi i na kojim mestima su pritisnuti. Takođe treba da utvrde da li je pritisak tolikog stepena da zahteva operaciju. Uvek se nastoji otkriti koje mesto pritiska na nerv dominira u kliničkoj slici i njega operativno rešavati. Inače stepen slabosti koji imate u trajanju od 6 meseci nije kontraindikacija za operaciju ukoliko je ona indikovana.