Dobar dan i poštovanje,
    Tijelesne reakcije prouzrokovane oštećenjem kraljeznice me interesuju zato što mislim da ih ja imam od protruzije diska. Glavobolja oteknuto ili izbočeno rebro ispod pazuha. Smeta mi za disanje. Na dodir prstima se osjeti oteklina pršljena ili kraljeska u prijedjelu l4l5 i l5s1. Nalaz mi je protruzija l4l5 centralna i paracentralna i disc bulge l5s1. Jedva da mogu stajati na nogama i kad sjedim moram se pomicati jer me boli debelo meso. Isto kao da sijedim na kostima ispod debelog mesa. Oči su mi upale i vidi se modrina tamna okolo očiju ali opseg okolo dva oka nije isti. Znoje mi se noge redovno i bole me i ruke i noge i čitava muskulatura na sasvim mali pritisak ručnim prstima. Ovde sam na australiji i doktori pojma nemaju a ja im se na čudim baš puno. Interesuje me vaše logično mišljenje a ovu neugodnost i to veliku imam punih 10 godina.
    Hvala od sarajlije.

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Diskus hernija koju ste opisali, a dijagnostikovana je verovatno na mr snimku kičme, može biti uzrok bolova u debelom mesu i nogama, te slabosti i utrnulosti donjih ekstremiteta. Sam bol koji je hroničan izaziva napetost i bolnost muskulature duž kičme i brojne psihičke i vegetativne tegobe koje opisujete. Naravno ne mogu se isključiti i drugi uzroci bolnih sindroma koje spominjete koji obično podrazumevaju reumatološko ispitivanje. Konkretne savete, bez drugih podataka, ne mogu da vam dam. Više o genezi ovoga bola i njegovom rešavanju možete naći u članku na ovom sajtu u delu aktuelno i na sajtu www.neurohirurgija.in.rs.