Poštovani doktore!
    Moja dijagnoza je : disc. Hernia c4c5 dorsomadialis, radiculopathia c6c7 l dex.  discopathia cervicalis c5c7, polidiscopathia lumbalis l2s1, radiculopathia l4s1 l dex, a 29.10.2008. Urađena mi je interhemilaminectomia l4l5 l dex. I microdiscectomia. Nakon operacije mi je puno bolje, ali i dalje se jave bolovi, ali ispod operativnog reza i zadnja loža desne noge sve do prstiju, a generalno imam slabost desne noge, a pre operacije sam jako loše hodala, palo mi je i stopalo. Neurohirurg koji me je operisao, indikovao je i operaciju cervik. Disk. Hern. U 2 nivoa c4c5 ali se ne mogu tako lako odlučiti na operac. Iako imam velikih problema vezanih za vratnu kičmu, stalno trnjenje u desnoj ruci do malog i domalog prsta, bol u šaci, česti spazmi od vrata do ramena sa jakim bolovima niz desnu lopaticu. Zanima me Vaše mišljenje o mom zdrav. problemu i o predlogu za operaciju. Samo da još naglasim da mi nisu odobrili nastavak rehabilitac u nekom od banjskih lečilišta iako mi je moj fizijatar u sokobanjskoj u Beogradu na otpusnoj listi predložio produženu rehabilitaciju.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 28. 04. 2009.
    • Poštovani,
      U slabinskom delu kičme ste imali diskus hernija koja je pritisnula i oštetila koren živca. Operacijom je taj pritisak uklonjen i omogućen je živcu oporavak. U zavisnosti od dužine trajanja pritiska i stepena oštećenja živca zavisi i njegov kranji oporavak. On je sporiji nakon 1 godine. Mogu zaostati slabost, utrnulost i bolovi čak iako više nema hernijacije diska. Što se tiče vratne kičme doktor je na osnovu pregleda vas i snimaka zaključio da i ovde postoji pritisak na nervne strukture. Zbog toga Vam je preporučio operaciju. Ovo je rutinska operacija. Ako ste nesigurni porazgovarajte još jednom sa svojim lekarom i predočite da biste možda pokušali prvo sa banjskim lečenjem.
      Pozdrav.