Poštovani doktore,
    Nedavno sam se obratio Vama za savet povodom zdravstenih problema moje supruge pa smo nakon toga obavili snimanje CT mozga gde je ustanovljeno sledeće: osteolitički razor skvrame frontalne kosti desno koji zahvata obe fabule . Moždani parenhim bez morfoloških i dezimetrijskih alteracija, osim amorfnih depozita kalcijuma u proekciji bazalnih ganglija. Likvorni prostori su uredne morfološke prezentacije urednih likvora. Pored ct uradili smo i mr cervikalnog segmenta kičmenog stuba. T2w sagitalni tomogrami segmenta c1-th4, b-tfe transverzalni tomogrami c2-7 segmenta. KC prolaz slobodan. Spinalni kanal u C segmenta bez stenoze, bez ekspanzivnih ili kompresivnih manifestacija. Nema vertebralnog kolapsa ili kompresivnih mejlona. Četvrti formeni bez sendoze uzgredno se registruje nešto voluminacija leve parotidne žlezde bez evidentnih fokalnih lezija u parenhimu. Zaključak-bez kompresija normalnih struktura manifestne mijelopatije, nema evidentnih lezija strukture. Pored ovih snimanja uradili smo nove labaratorijske nalaze koji su dobri, jedino je kalcijum bio na gornjoj granici normale. Sa ovim nalazima obratili smo se neurolozima koji su u terapiju prepisivali diklofen inek, trodon inek, deksazon inek. Ali od sve toga bolovi i dalje traju, jedino kada leži na stranu koja je boli ne oseća bolove. Bolovi se i dalje javljaju kada oseti da joj je glava hladna ili kada se oznoji. Od doktorke smo tražili da uradi TCD i CDS na šta je ona odgovorila da zato nema potrebe. Pa me zato interesuje da li ima potrebe za ovim snimanjima, zatim me interesuje da su ortopedi dijagnostikovali spondilosis cervikalis sto na MR nije registrovano. Posle MR snimanja posetili smo orl doktora i maksilofacialnog hirurga koji su konstatovali da je sve u redu. Zato me interesuje sta dalje?
    S puno pozdrava Stevanović Bratislav.

    Odgovoreno: 25. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Cilj ovih odgovora na pitanja pacijenta nije da se, na ovaj način sprovodi dijagnostika i lečenje. Cilj je da se neko, ko ima problem, više upozna sa njim i da mu se na taj način smanje strah, olakša odluka za posetu lekaru i da se pomogne da ta poseta bude uspešnija. Svaki lekar koji Vas pregleda i lično vidi vaše snimke i nalaze zna o Vama mnogo više nego mi koji odgovaramo na kratka pitanja. Postoje pitanja, kao što je ovo, na koje bih bez da lično pregledam pacijenta i njegove snimke rizikovao da odgovorim nešto pogrešno, a to ne želim. Moj savet je da se sa tim snimkom obratite ordinirajućem lekaru i porazgovarate sa njim.