Poštovani doktore,
    Zanima me kako se vrši operacija hematoma na mozgu, da li je klasično otvaranje ili putem sonde i da li ima posledica posle operacije? Naime, hematom je nađen na levoj strani potiljačnog dela.
    Unapred zahvalna, Jelena

    Odgovoreno: 24. 04. 2009.
    • Poštovana Jelena,
      Kada se dijagnostikuje postojanje hematoma (kolekcije krvi) u lobanji mora se odrediti da li on vrši značajan pritisak i da li ga zbog toga treba operativno odstranti. Sa druge strane važno je unapred znati razlog nastanka hematoma (aneurizma, angiom, povreda) jer se i on često mora rešavati pri istoj operaciji. Ukoliko je hematom kompaktan u većini slučajeva se otvara lobanja pravljenjem "poklopca" na njoj (kraniotomija). Ukoliko je hematom tečan on se nekad može evakuisati samo pravljenjem manjeg otvora na njoj i postavljanjem cevčice. O svim ovim operacijama sam, uz ilustracije, pisao na sajtu neurohirurgija u delu o traumi i o vaskularnim anomalijama. Sve ovo što sam napisao ima za cilj da vam približi problem da bi bio manje stresan za vas. Ipak krajnje objašnjenje pomenutog slučaja će Vam dati neurohirurg koji zna sve važne informacije da bi izabrao adekvatno lečenje.