Poštovani,
    Javljam se iz grada Rijeke, Republika Hrvatska. Prije 7 godina postavljena mi je dijagnoza praparezis spastica, dakle oštećenje leđne moždine što mi je utjecalo na vrlo težak hod i pogrbljenje. Od terapije mi je prepisan lioresal 10 kojeg i pijem 7 godina od kojeg sam u početku uzimala 2 tablete na dan da bi mi se određena doza povećala na 4 tablete. Zanima me koliko košta (u eurima) operacija ugradnje inuzionih pumpi i je li to upravo ta operacija koja bi mi mogla biti preporučena te, ako je, koje bi sve pretrage trebala obaviti kod vas i što bi mi od svega toga pokrilo moje zdravstveno osiguranje. Zanima me još i da li je moguće da mjesečne doze lijeka primam u Hrvatskoj?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 24. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Baklofenske pumpe su često dobro rešenje za pacijente sa povećanim spasticitetom zbog oštečćenja kičmene moždine. Obično se prvo radi test doza sa aplikacijom balkofena u kičmeni kanal. Ukoliko je rezultat pozitivan sprovodi se ugradnja pumpice i programira najbolja doza. U zavisnosti od potrošnje baklofena on se dopunjava na svakih nekoliko meseci. To može obavljati obučeni lekar ili ponekad i medicinska sestra. Baterija u aparatu traje godinama. Na cenu ugradnje utiče najviše cena pumpice. Ova intervencija se sprovodi i u Hrvatskoj i treba da se obratite nekom ko se ovim bavi. On će vas pregledati i proceniti koliko bi benefita dobili ovim aparatom. U drugom slučaju treba da se obratite vašem zdravstvenom fondu i raspitate da li refundiraju sredstva za ovakve intervencije kada se sprovode u Srbiji.