Poštovane kolege
    (nadam se da Vas tako mogu osloviti iako sam apsolvent još uvek). Moje pitanje za specijalističke oblasti nedefinisano jer da znam kome da se lično obratim ne bih išla ovim putem! Moja rođena sestra je nakon saobraćajne nesreće 09.07.2004.god bila mesec dana u komi sa teškim povredama mozga, operacijom subduralnog hematoma, frakturom baze lobanje! Od momenta kada je napustila bolnicu prepušteni smo sami sebi! Za svo ovo vreme mi pokušavamo da je vratimo u stvaran svet tj. resocijalizujemo je, al glavobolja u frontalnom delu na koju se ona žali na žalost ne deluje ni na jedan lek! Idemo kod neurohirurga, neuropsihologa, psihijatra al sve mi se čini da niko nema rešenje! Kako je ovaj slučaj jako kompleksan ne bih više dužila jer ne tražim od Vas neko stručno mišljenje nego bih želela da mi kažete koja oblast medicine i koji lekari vode slučajeve kao što je moja sestra jer danas je takođe intenzivna nega prepunjena mladima koji su u komi i kojima lekari na sve načine se trude da spasu život i onda kada u tom oni uspeju niko se ne zapita šta sa njima biva? Postoji li neko udruženje il tako nešto? Neću ni da spominjem nerazumevanje profesora srednje škole za takvu decu, i koliko mi truda ulažemo da ona polaže ispite! Ko nam može pomoći u njenoj resocijalizaciji jer mi očito to ne možemo sami? Jako mi je žao što tokom studija niko od mojih kolega nije zaista imao priliku da shvati ko su zaista ti pacijenti što su bili u komi, a ne da misle da buđenjem sve je rešeno kad tada tek sve počinje! Pogledajmo dnevne novine i biće nam svima jasno koliko će ljudi sutra imati isti problem kao mi i iz toga razloga sam odlučila na ovaj način da potražim pomoć i moguća rešenja! Unapred hvala svima koji pročitaju ovaj problem jer će biti jedni od retkih koji će se potruditi da ga zaista čuju jer uglavno se svi prave da ne postoji!
    Marija

    Odgovoreno: 05. 04. 2009.
    • Samo neko ko u porodici ima pacijenta sa nepotpunim oporavkom nakon povrede mozga može ovako iskreno da opiše probleme sa kojima se oni sreću. Što se tiče neuohirurgije verovatno se uzrok tegoba Vaše sestre ne može operativno rešiti, jer bi to do sada već bilo urađeno. Na žalost siromašna društva, kao što je naše, nemaju organzovanu brigu o ovakvim pacijenatima. Briga bi podrazumevala da postoji tim lekara koji je specijalizovan za rešavanje problema kod ovih pacijenata, kao i da društvo olakšava povezivanje rodjaka u udruženja jer određene probleme možete samo jedni drugima rešiti. Što se tiče glavobolje Vaše sestre verujem da su je već ispitali svi specijalisti koji se uključuju u dijagnostički algoritam (pored onih koje ste naveli tu bi još došli u obzir ORL specijalista jer nekada kod preloma lobanje mogu nastupiti hronične sekvele u sinusima, oftalmolog i neurolog koji se bavi glavoboljama). U inostranstvu imate mnogo udruženja roditelja neurotraumatizovane dece, koja imaju sajtove i blogove gde i sami možda možete participirati. Ako se nikako drugačije ne možete povezati sa sličnim porodicama, u našoj zemlji, možda možete i sami napraviti takav blog. Ja sam za pacijente delom pisao o oporavku kod pacijenata sa povredom mozga na strani neurohirurgija
      Koleginice želim Vam puno sreće