Poštovani,
    Nakon urađenog MR mozga i MRA baze mozga nalazi su u granicama normale osim užeg djela A1 segmenta lijeve Cerebri anterior koja pokazuje varijacije (dosta je uža od desne), anterior communicating artery urednog izgleda. Nakon MRA i DSA vratnih žila lijeva ACI 75% stenoza. Desna ACI 50 % . Pacijent se žalio na oštre bolove i trnjenje u potiljku. Nakon operacije lijeve ACI i uključenih tableta (Trental 2x1, Aspirin protect) tegobe su se znatno smanjile.. Postoji li mogučnost hiruruškog zahvata A1 segmenata LACA ?
    U otpusnom pismu nije ništa navedeno sem detalja o zahvatu na ACI..
    Hvala..

    Odgovoreno: 28. 03. 2009.
    • Suženje karotidne arterije u vratu (ACI) većeg stepena se leči operativno zbog mogućnosti da dovede do različitih oblika šloga. Ovo suženje je uglavnom stečeno. Suženje A1 arterije je urođena pojava (hipolastiča arterije) i ne zahteva operativno lečenje zbog očuvanosti kolateralne cirkulacije. Uglavnom, trebalo bi da porazgovarate sa Vašim neurologom ili neurohirurgom koji će i pogledati Vaše snimke.