Moj sin od 9 godina na MR dobio je kao dio rezultata sljedeću dijagnozu:\" U srednjoj lubanjskoj jami, lijevo uz vršak i medijalnu konturu temporalnog režnja vidi se oštro ograničena zona inteziteta signala likvora koja po svemu može odgovarati arahnoidalnoj cisti maksimalnog promjera oko 32X18mm\". MR je rađen zbog povremenih glavobolja.Da li ova dijagnoza predstavlja nešto zbog čega trebam biti zabrinut jer ostali intrakranijski rezultati su u granicama normale kao što piše u nalazu?

    Odgovoreno: 20. 03. 2009.
    • Poštovana Nisam video snimak, ali u velikoj većini slučajeva se radi o arahnoidalnoj cisti koju treba samo pratiti ponovljenim MR snimcima. Na njima se potvrdjuje dijagnoza arahnoidalne ciste i procenjuje da li ona raste i vrši pritisak na okolne strukture. Retko je potrebno operativno lečenje.