Juna 2000. godine operisala sam diskus herniju na nivou L5-S1, desno. Neposredno nakon operacije, osecala sam se dobro. Medjutim, vec posle nekoliko dana pocela je da me boli prvo desna, a zatim i leva noga (koja me pre operacije nije bolela.Nakon dve nedelje od operacije imala sam bolove u obe noge koji se nisu, kao pre operacije, sirili u vidu trake, vec sam imala osecaj da se bol difuzno siri od struka do vrhova prstiju.Imala sam osecaj da stojim na ekserima, ledja su mi bila jako ukocena i bolna, noge su mi trnule i bila sam veoma nestabilna. U lezecem polozaju nogu sam mogla da odvojim od podloge svega santimetar ili dva, savijanje unapred nije bilo moguce, mogla sam da sednem uz tesku muku i da izdrzim nekoliko minuta. Nakon sto su mi lekari mnogo puta rekli \\\"da je to normalno\\\" i nekoliko meseci na fizikalnoj terapiji bez poboljsanja, uradjena mi je MR koja je ovako opisana:\\\"Evidentan postoperativni status na nivou L5-s1. Diskus pokazuje znake degenerativne dehidracije. Nema znakova hernijacije diska. AP dijametar spinalnog kanala nije stenoziran. Intervertebralni forameni obostrano slobodni.U visini S1 korpusa, paramedijalno levo, evidentna veca ekspanzivna formacija, promera 27x17mm, homogenog hiperintenziteta u T2W sekvenciji, a koja po svojim karakteristikama odgovara periradikularnoj Tarlov cisti. Na prsljenskim telima se ne vide patoloske promene.\\\" Na prikazanu MR, moj neurohirurg je reagovao psovkom i nakon duzeg cutanja mi rekao da je taj nalaz usputan i da ne znaci nista, tj. da to sigurno nije razlog mojih problema i uputio me na jos jedno stacionarno fizikalno lecenje.Nakon 30 dana u Kanjizi, poboljsanje je bilo neznatno. Bolovi su bili i dalje jaki, pri cemu je jacina bola bila povezana sa aktivnoscu, vrstom aktivnosti i duzinom trajanja. Nakon toga je ucinjena jos jedan MR koji je, pored ostalog, opisan:\\\"...Duralna vreca dislocirana put desno i nazad, prema kostanom defektu. Izmedju duralne vrece i levog S1 korena evidentna masivna Tarlov cista koja potiskuje radiks prema kostanim strukturama levog lateralnog recesusa...\\\"Obe MR radjene su u Kamenici a nakon toga primljena sam u ustanovu u kojoj sam i operisana gde je uradjena jos jedna MR koronalnim presecima u sekcencama T1 i T2 GRE kao i aksijalno u sekvenci T2 GRE obuhvatajuci segment L5 do S2:\\\" U nivou S1 i S2 sa leve strane uz koren S2 postoji cistolika formacija koja se nalazi posterolateralno u vertebralnom kanalu, signala je cerebrospinalne tecnosti i ima kompresivni efekat na duralnu vrecu i u kontaktu je sa korenom S1 s leve strane. Po svojim karakteristikama formacija odgovara diveritkulurnom prosirenju duralne vrece a moze se raditi i o radikularnoj cisti\\\". Uradjen je EMNG:\\\" Ukupan nalaz ukazuje na umerneo jaku leziju korena S1 levo, sa znacima aktuelizacije, umerenu do umereno jaku korena L4 i L5 levo, hronicne. Umerenu do umereno jaku korena L4, umerenu korena S1 i blagu korena L4, sve desno. Potrebno je neurhirursko pracenje\\\" Nakon ovog i nekakvog konzilijuma moje doktor je rekao da misli da bi trebalo pokusati operaciju. Slozila sam se ali sam zamolila odlaganje za mesec dana jer mi je dete polazilo u prvi razred.Nakon toga, doktor nije radio par meseci a kad je poceo da radi, socijalno je odbilo da mi izda uput u tu ustanovu. Obisla sam nekoliko lekara u drugim ustanovama i skoro svi su me uputili na svog lekara (do kog nisam mogla doci) jedan od njih, vrlo ugledan, je rekao da on ne bi preporucio operaciju jer je vrlo rizicna a da ce se stanje postepeno popravljati i da ce za jedno pet godina biti podnosljivo.Razocarana u sve, ostavljena od svih i u depresiji, nakon dve godine prekinula sam svaki kontakt i pokusala da zivim s tim.I evo zivim. Onaj doktor je bio u pravu, stanje sada jeste podnosljivije ali je daleko od normalnog i dalje ne mogu da predjem razdaljinu vecu od 500-600 metara a da posle mogu da spavam od bolova ili da radim bilo sta drugo. U medjuvremenu sam popila mnogo lekova protiv bola, dobila cir na dvanaestopalacnom, iza mene je 9 godina moje mladosti u kojima se nije dogadjalo nista osim borbe protiv bola i borbe da se ispune najosnovnije dnevne obaveze, unistena karijera, unisten brak, traumatizovano jedno jedino dete ( a nadala sam se bar jos jednom) a ispred mene nimalo ruzicasta buducnost. Procitah ovde Vasu biografiju i ucini mi se da Ste kompetentana osoba da mi odgovorite:Moze li se sa ovim ista, hirurski ili konzervativno, moze li moj zivot biti makar malo manje ispunjen bolom? Unapred hvala! Mirka

    Odgovoreno: 20. 03. 2009.
    • Vaše pismo zaista verno oslikava stanje sa dugotrajnim bolnim sindromom u ledjima nakon hirurškog lečnja diksus hernije (Failed back sindrom). Srećom ono nije česta pojava pogotovo nakon odstranjenja diska savremenim hirurškim metodama. Bol posle toliko vremena može postati i bolest sama za sebe, čak i nakon iščezavanja početnog uzroka. Ipak smatram da je nivo tegoba koje imati toliki da ima smisla da se ponove snimanja i utvrdi da li postoje uzroci bola koje je potrebno hirurški lečiti. To su najčešće različiti oblici pritiska na korene nerava ili/i nestabilnosti pršljenova.