Na vaskularnoj klinici uradeni su DSA i dopler vratnih sudova zbog operacije karotida.. Tegobe nakon operacije nisu nestale (otrnjenost glave, bol u ramenima) zbog ostecenja VBA. U otpustu iz bolnice nismo dobili niti jedan dijagnosticki nalaz niti tip oštečenja VBA. Poslije smo se javili neurologu koji nas prvi put vidi. Po otpusnom pismu je konstatovao da smo dosli zbog kontrole nakon endarterektomije. Upoznao sam doktora o problemu VBA i vratnoj spondilozi. Zamolio sam za sve dijagnostičke preglede.. Prepisala je slijedeće: TCD MR vratne kičme KD nije navela jer ce se raditi kontrolono na vas. klinici za 5 mjeseci.. Po samostalnoj edukaciji shvatio sam da su ova tri nalaza najčešća u dijagnoticiranju problema VBa.. Molim Vas koji dio VBa analizira kolor dopler (ne TCD) . Dali ce se na MR vratne kičme vidjeti eventualna kompresija VBa Dali je DSA nalaz najdjelotvorini u otkrivanju VBa statusa.. Sta mi Vi jos predlazete ! Brine me sve ovo jer zelim da znam cijelu dijagnostičku sliku iz razloga neophodnog postupanja prema pacijentu.. Hvala

    Odgovoreno: 20. 03. 2009.
    • VBA ili vertebrobazilarne arterije su arterije koje ishranjuju mali mozak, moždano stablo, neke živce glave i delove velikog mozga. Niste naveli na osnovu čega je postavljena dijagnoza da su one sužene. Uglavnom kod sumnje na ovo i kod tegoba koje imate sprovodi se dijagnostički algoritam koji ste spomenuli. (MR snimak vratne kičme, sa MRA, transkranijalni dopler, RTG standardni i funkcionalni snimci vratne kičme, lipidogram) U zavisnosti od ovih nalaza rade se i dodatna ispitivanja koje vaši lekari sigurno imaju na umu.