Postovanje doktore, molim za odgovor, imam bolove u vratnom delu, trnjenje desne ruke, bolove u donjem delu kicme. . . Isla sam 2009 na pregled magnetne rezonance vratnog dela kicme i ovo je nalaz: zakljucak: 1. Na nivou c3-4 incipijentno anularno bubrenje diskusa. Na nivou c4-5 anularno bubrenje diskusa udruzeno sa incipijentnom ljevostranom dorzolateralnom protzijom iv. Diskusa. Na nivou c5-6 siroka dorzalna protuzija diskusa sa suzavanjem spinalnog kanala na ap dijametar oko 10 mm. Medjuprsljenski otvori su obostrano redukovani. Na nivou c6-7 anularno bubrenje iv. Diskusa. Na nivou c7-th1 desno, kao i na nivou c6-7, th1-2 lijevo se uocavaju prisutne periradikularne ciste. Promjena opisana u trupu th1, bi najvjerovatnije mogla odgovarati hemangiomu. U toku pregleda primila rastvor u venu. Isla sam na fizikalnu terapiju, pila nimulid ili rapten duo. Prepisan i sancov okovratnik. Posto su bolovi i dalje tu, s vremena na vreme jaci ili slabiji, donji dio kicme takodje boli, par puta primam vruce injekcije par dana, zadnja 3 meseca utrnulost na obe strane zadnjice u zadnjih mesec dana utrnulost se prosirila prema nogama, pa sam isla na pregled magnetne rezonance vratnog i slabinskog dela kicme, ali sada nisam dobila nikakav rastvor ni pre ni u toku pregleda, (prosli put u venu u toku pregleda) i nalaz je ovakav: za vratni dio: pregled je obavljen u slojevima u sagitalnoj i aksijalnoj ravni primenom t1w i t2w sekvencija. Na kostano zglobnim strukturama se ne vide patoloske promene. Suzeni i. V. Prostori od c2-c6 sa snizenim signalom u t2w kao znak desikacije. Spinalni kanal je urednog promera i kontura zidova. Kicmena mozdina je urednog polozaja, kontura, promera i signala strukture. Subduralni prostori su slobodni. Paravertebralno je nalaz uredan. Zakljucak: degeneratio disci i. V. C2-c6 napomena: u strukturi korpusa th1 snizen signal a u t2w nehomogeno snizen sa rubnim pojacanjem signala. Sta znaci indikovan je mr pregled grudnog dela kicme bez i sa kontrastom. Mukokela desnog maksilarnog sinusa. Radjena je mr ls kicme: trupovi ls prsljenova su uredne forme i visine te urednog intenziteta signala sa znacima pocetnih degenerativnih promjena, dok su na trupu l5 znaci nesto izrazenini sa znacima def. Po modicu ll susjednih pokrovnih ploha l5i s1. Sagitalni promer vertebralnog kanala je uredan. Na ucinjenim presecima kroz iv. Prostor l5-s1 koji je suzen vidjiva je degeneracija diska sa znacima vacum fenomena kao i dorzomedijalna hernijacija gr. Levis. Oprostite sto sam ovako opsirno napisala i unapred se zahvaljujem na odgovoru, sta preporucujete, hvala.

    Odgovoreno: 02. 04. 2014.
    • Poštovana,
      Najvaznije je ustanoviti koji je uzrok vasih tegoba. Za to je ubedljivo najvazniji pregled. Vecina uzroka bola se ne detektuje mr snimanjem. Nakon pregleda u skladu sa njim se interpretira mr snimak, a opis koji ste poslali nije toliko bitan. Ipak cini mi se da snimak nije prikazao jasno uzrok vasih tegoba, da vam treba pregled nekoga ko se bavi lecenjem bola. Vise o ovome mozete procitati na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm i na strani ovoga sajta http: //www. Stetoskop. Info/bol-u-ledjima-i-isijas-preciznija-dijagnoza-donosi-uspesnije-lecenje-5258-c46-content. Htm