prelaza

    1W/T2W sagitalni tomogrami, koronalni STIR tomogrami cervikalne kičme od kraniocervikalnog d 2 nivoa, T2W transverzalni tomogrami kao i MERGE transferzalni tomogrami C2-7 segmenta.

    Izvršeno

    je poređenje sa MR pregledom cervikalne kičme od 20.12.2013.(CID, Sr. Kamenica).

    Ispravljena i cervikalna lordoza sa reverzijom u blagu ličnu kifozu, kao i na prethodnom MR pregledu. Uočava s iskretne iregularnosti donjih terminalnih ploča korpusa C5 i C6 sa degenerativnim promenama u vidu

    Modic 1

    Nema

    disiacija, vertebralnih kolapsa niti znakova infiltrativnih lezija pršljenskih tela. Kičmenaiha je normalne morfologije, bez fokalnih ili difuznih patoloških promena signala Perzistin kretni dorzalni osteofiti na C4-C5 i C5-C6 nivou.

    i bez sirinksa.

    Uočavaju

    lage unkartrotične promene od C3 do C7 nivoa.

    E

    vu ne vide se diskalne hernijacije, niti kompresivne manifestacije na iv foramene i spinalni kanal. ou ne vide se diskalne hernijacije, niti kompresivne manifestacije na iv foramene i spinalni kanal. u cirkularna široka protruzija iv diska, bez kompresivnih manifestacija na iv foramene. Spinalni kanal

    Na C2/C3 Na C3/C4

    Na C4/C51

    održane Na C5/C6

    komp Na C6/C7

    Perirac

    obostra

    Na C7/T

    vu početno sužen iv prostor; uočava se asimetrična cirkularna protruzija iv diska u levo, vibez oramena i bez stenoze spinalnog kanala.

    u početno bubrenje iv diska, bez kompresivnih manifestacija na iv foramene i spinalni kanal.

    e ciste obostrano, desno promera do 5 mm, levo do 2 mm na nivou C6 i periradikularne ciste do 4 m

    nivou C7.

    u ne vide se diskalne hernijacije, niti kompresivne manifestacije na iv foramene i spinalni kanal.

    Zaključal Danasol A

    četne degenerativne promene vratne kičme. pregled vratne kičme bez značajnije razlike u odnosu na prethodni.

    Održana je lumbalna lordoza.

    Nema znakova frakture, dislokacije i infiltracije pršljenskih tela snimljenog segmenta.

    Conus medullaris nalazi se u visini L1-L2 nivoa.

    U posteriornom delu spinalnog kanala, u nivou Th2 pršljna sa desne strane se vidi fokalna promena, T1W izo do hipo/T2 SPAIR delom hipo delom hiperintenznog signala, dimenzija oko 10 x 6 x 6mm; promena pretežno periferno postkontrastno pojačava IS sa centralnim hipointenznim zonama; okalizovana je ekstramedularno uz

    utiskivanje u posterolateralni likvorski prostor i kičmenu moždinu sa desne strane bez znakova mijelopatije. U sakralnom kanalu se vidi perineuralna cista, veličine oko 14 x 10mm koja blago remodeluje okolnu sakralnu

    kost.

    Vide se disk-degenerativne promene lumbalne kičme bez značajnije dorzalne protruzije i bez stenoze spinaln

    kanala; prisutne su i degenerativne promene fasetnih zglobova pretežno u kaudalim delovima lumbalne kičme IV forameni su na L4/L5 i L5/S1 nivoima blago do umereno suženi.

    Zaključak:

    FOKALNA PROMENA U SPINALNOM KANALU U NIVOU Th12 PRŠLJENA, može odgovarati cističnom švanomu, meningeomu ili drugoj etiologiji.

    Jaki bolovi u sedalnoj regiji,problemi praznjenja besike,creva,mucnine,trnjenje donjih ekstremiteta. Molim misljanje.

    Odgovoreno: 09. 06. 2023.
    • Dobar dan
      Takvu kliničku sliku može dati Tarlova cista (perineuralna cista) sakralnog regiona:
      - bol
      - gubitak osećaja
      -ukočenost i senzorne promene
      - urinarna i fekalna inkontinencija, seksualna impotencija
      - retko slabost u nogama
      Bez samih MRI slika, nemoguće je objektivno suditi o dijagnozi! Pošaljite MRI u DICOM formatu e-poštom victor.feniksov@medigroup.rs.