Postovani doktore, pre 5mes poceli su ozbiljniji problemi sa ki;mom, uradjen je CT i MR i dg je sledeca Protruzija L4 L5 IVdiska paramedijalno desno uz kompresiju ishodista desnog L5 radiksa. Ruptra anulusa L5 S1 IVdiska paramedijalno levo uz kompresiju duralne vrece u nivou ishodista S1 korena levo Anularno bubrenje IVdiska L3 L4 bez kompresivnih manifestacija Predlozena mi je fizikalna terapija, bila sam mesec dana u Banji Kovijaci, ali bez veceg poboljsanja, samo u smislu malo vece pokretljivosti, ali zaruci bol u tom delu koji se spusta kroz kukove u obe noge, vise levu, potkolenica, zglob i celo stopalo leve noge me boli, pada mi levo stopalo i grci se pri hodu, tako da se otezano krecem. Uradjen je EMNG i nalaz je sledeci U med.ext.dig. levo registruju se veoma jake i hronicne neurogene lezije. U ostalim ispitanim misicima reg. znaci umereno do umereno jake i hroni;ne lezije. Terminaln latenca n. medianusa l. dex.produzena, dok su F talas latence za n. medianus i n. ulnaris uredne. Senzitivne brzine provodjenja na gornjim i donjim ekstrem. su snizene, dok su motorne brzine provodjenja lako snizene. Pored toga postoje i znaci kompresivne lezijen. medianusa u predelu zgloba rucja desno carpal tunell sindrom. Ovakav nalaz, u korelaciji sa klin. slikom, nijvise ide u prilog postojanja veoma hronicne lezije korenova L5 S1 obostrano, izrazenije levo, kao i umerene i hronicne lezije korena L3. Takodje postoje i znaci hronicne lezije korena C5 C6 desno. Ne moze sa sa sigurnoscu iskljucitini aksonodernijelinizaciona polineuropatija, koja je pretezno dernijelinizaciona i zahvata sanzitivna vlakna na donjim ekstremitetima. Napominjem i da mi desna ruka nije bas najbolje, trne mi i koci se, isustam stvari iz ruke i sve je teze koristim normalno. Da li je u mom slucaju neophodna operacija i da li ce se problemi bar malo smiriti posle nje? Ne mogu da sedim vise od 15min a da ne osecam bolove i pritisak. Kvalitet zivota mi je ravan nuli, pa Vas molim za savet sta je najbolje uraditi a da ima rezultata?Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 02. 05. 2008.
    • Poštovana, iz vašeg pitanja i haotične interpretacije nalaza koje pominjete (mada niste napisali koliko imate godina), jedino što mogu da vam kažem jeste da se prvo obratite NEUROLOGU, tim pre što postoji realna potreba za isključivanjem drugih neroloških oboljenaja koja se mogu manifestovati na sličan način. Pored toga, verovatno će biti potreban i MR pregled vatne kičme i kad završite sa tim, posle neurologa i završni pregled neurohirurga. Po mom mišljenju, na ovakvom mestu i u ovom tipu komunikacije, nemoguće i neodgovorno je bilo šta određenije savetovati u vašem slučaju, sem konkretnog pregleda lekara pomenutih specijalnosti koji bi trebalo da učine detaljnu analizu vaših tegoba, rezultata kliničkog pregleda, originalne medicinske dokumentacije (vaša interpretacija nije dovoljna), snimaka sa magnetne rezonance bez obzira na opis rediologa koji je priložen sa njima, kao i rezultata sprovedene terapije do sada. Tek nakon svega toga i saznavanja pravog uzroka vaših tegoba u nivou slabinske i vratne kičme, biće moguće
      realno sagledavanje mogućih terapijskih opcija. Srdačan pozdrav.