Postovani, Nakon ponovljenih "ukocenja" u donjem delu kicme uradjen je MR pregled LS kicme i utvrdjeno je da postoji degeneracija iv diskova u visini L5 i Th11 koji su nizeg vertikalnog promera, kao i protruzija iv diskova dorzomedijalno u nivou L5 i Th11, bez kompresije konusa ili zivaca. Trenutno sam na terapiji Movalis-om i na fizikalnim terapijama koje ukljucuju struje, magnetoterapiju i medicinske vezbe. Neouroradiolog i fizijatar-reumatolog su mi rekli da hirurška intervencija ne dolazi u obzir i usput naglasili da "ionako" za discus na Th11 ne postoje adekvatne vezbe niti se radi operacija. Kako imam 30 god. izuzetno sam zabrinut koje su implikacije discus-a na Th11 odn., ako se ne rade operacije, kojom metodoom bi bilo tretirano eventualno pogaršanje stanja ?

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Poštovani, nije mi jasno zašto se svaki put ponavlja isti problem kod kolega koji
      indikuju neki pregled (mislim na MR pregled), dobiju rezultat i onda umesto da zatraže konsultaciju neurohirurga, komentarišu čak i decidirano (!?!) metode lečenja koje nisu u domenu njihovog rada. Za
      Vašu informaciju svaki intervertebralni disk može da se operiše, i operiše se, ako dođe do njegovog pomeranja put nazad u toj meri da ugrožava nervne elemente u kičmenom kanalu, što očigledno kod Vas nije slučaj. Mislim da je bilo mnogo jednostavnije da su Vas uputili na dopunsko mišjenje kod neurohirurga nego da Vi živite u večnom strahu "šta će biti ako se desi ...". Prema tome kako ste citirali Vaš nalaz sa MR pregleda (mada niste ništa napisali detaljnije o tegobama koje osećate što je inače od presudne važnosti !!!), operativno lečenje sada nije indikovano, mislim da vam je data dobra terapija a njen smisao je da paralelno sa smanjenjem bolnog zgrčenja i ukočenja mišića leđa (što je odbrambena reakcija kojom se organizam štiti od daljih pokreta koji bi ugrozili nervne elemente koji se nalaze u, i izlaze iz određenog segmenta kičme), ojačate pomenute mišiće (tzv. leđno-trbušni mišićni mider) kako bi oni pružili stabilniju i funkcionalno istrajniju potporu slabinskom deli kičmenog stuba. Morate da prestanete da preterano brinete i postavljate pitanja "šta će biti ako se desi" jer će te završiti kod psihijatra. Ako Vam kažem "koje su implikacije discus-a na Th11", nećete valjda da živite u večnom strahu ili isčekivanju da se nešto od tih implikacija možda nije pojavilo. Ono o čemu treba da razmišljate jeste koncentrisanje na sadašnje stanje i oporavak uz propisanu terapiju, da naučite kako da se
      ponašate i dižete teret u budućnosti, uvedete redovnu rekreativnu fizičku aktivnost posle završetka aktuelne terapije kojom će te održavati u formi pomenute mišiće, poboljšati držanje i time usporiti
      dalje starenje i preopterećivanje degenerativno izmenjenih diskusa, planski smanjite telesnu težinu ako je ona povećana i da živite normalno. Uz želje za brz oporavak, srdačan pozdrav.