Otac mi je 38 godiste.Jutros je dobio nalaz i zanima me koliko je opasno jer ovde mu bukvalno nista nisu rekli. Nalaz glasi ovako Ekstrakranijski Color Doppler karotidnih i vertebralnih arterija Morfoloskim prikazom CDFI metodom se vidi srednje siroki lumeni insoniranih krvnih zila karotidnog stabla,aterosklerotski zadebljalih stijenki krvnih zila.Hemodinamika u obje ACI zadovoljavajuca i simetricna .0,80 m/s. Morfoloskim prikazom CDFI metodom se vidi srednje sirko lumeni vertebralnih arterija,anterogradnog tijeka,desno nesto povisene hemodinamike sto bi ukazivalo na pocetne aterosklerotske promjene desne vertebralne arterije,lijevo uredan nalaz. Zakljucak:Aterosklerotske promjene uz pocetnu stenozu arterije vertebralis desno. Molim vas,mozete li mi ovaj nalaz malo bolje objasniti i preporuciti neke lijekove? Hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • Poštovani,
      citirani nalaz, s obzirom na godine Vašeg oca, moze se reći da je ugranicama očekivanog za većinu ljudi te starosne dobi. Ono što jebitno sa aspekta hirurškog lečenja jeste to da u velikim arterijamavrata (karotidne arterije) nema suženja koje bi dovelo do smanjeja protoka na manje od 40% u odnosu na normalu za dotični krvni sud, što bi zahtevalo hirurško lečenje. Pošto niste naveli razlog zašto je
      tražen pregled, odnosno koje tegobe ima Vaš otac, nemoguće je prcizno odrediti da li i kakav odnos ima rezultat ovog pregleda sa tegobama koje ima pacijent. Uopšteni savet je da nalaz treba pokazati lekaru
      koji je tražio učinjenu dijagnostiku (verovartno neurolog ili kardiolog), koji će onda preduzeti odgovarajuće lečenje koje ima za cilj usporavanje napredovanja procesa ateroskleroze i sprečavanje komplikacija do kojih ona dovodi. Srdačan pozdrav.