pochituvan doktore.Ve molam za sovet. 1. Imam 26 godini i pred 6 godini imav parezis facialis. Na vreme se javiv na doktor i sega nemam viidlivi posledici (ustata ne mi se otvora pravilno koga se nasmevnuvam no ne e toa tolku zabelezitelno). no posledno vreme koga odam na stomatolog zabelezuvam deka me boli desnata strana od liceto dodeka ja chuvam otvorena ustata. Dali toa znachi deka nesto se vloshuva deka mozebi a psotari godini bi imala nekoi povidlivi posledici.Dali treba da pijam nekoi tableti ili da posetam fizikalna terapija??? 2. Ve molam isto ako moze da mi kazete zosto jazikot mi e mnogu bel i chuvstvuvam kiselina vo ustata okolu jazikot.?! odnapred blagodarna

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • POstovana !
      Iz vaseg pitanja nema dovoljno podataka o medicinskoj dokumentaciji o toku i nacinu lecenja vaseg nekadasnjeg oboljenja. Potrebno je da se javite maksilofacijalnom hirurgu sa celokupnom dokumentacijom, koji ce sprovesti odredjena ispitivanbja. Nakon toga , ako bude bilo potebno ordinirace Vam terapiju. Nemojte samovoljno uzimati nikakvu terapiju.
      Srdacan pozdrav!
      Doc dr Krasic