1. Šta očekivati kod logopeda na upisu u osnovnu školu

    Pitanje broj: #161737

    Moj dečak ima 6 godina, polako se spremamo za polazak u prvi razred. Šta nas očekuje kod logopeda na upisu? Dečak ne ume da kaže slovo "R".

    Odgovoreno: 08. 04. 2019.
    • Za početak je važno da na testiranje kod logopeda odete opušteni, i vi i dete. Nema strašnih stvari ni teških pitanja. Svakako prvo će se proceniti izgovor glasova, po potrebi proceniti pokreti govornih organa, dete će nešto nacrtati, ako zna slova i/ili brojeve nešto napisati, reći će na koji glas počinje neka reč ili navesti reč na neki glas, opušteno popričati sa logopedom da bi kroz spontani govor procenili jezički razvoj. Ništa strašno. Dete je sposobno za školu i sa narušenim izgovorom glasova, ali da bi predupredili druge probleme (npr. mešanje slova koja ne izgovara ili izgovara nepravilno prilikom pisanja, ali i zadirkivanje vršnjaka) započnite korekciju glasova tj. glasa što pre.