1. Kada dete počinje da govori

    Pitanje broj: #161665

    Moja devojčica je stara godinu dana i 2 meseca. Rođena je kao zdrava beba, nema nikakvih zdravstvenih problema.
    Jako me brine što još nije počela da priča, o čemu se radi?

    Odgovoreno: 06. 04. 2019.
    • Poštovani,

      Imajući u vidu njen uzrast ne treba da budete zabrinuti. Prva reč sa značenjem se očekuje od 10 do 18.meseca. Da bismo mogli da očekujemo prvu reč važno je uzeti u obzir nekoliko važnih stvari.

      • Kako teče motorni razvoj deteta (kada je dete propuzalo, prohodalo?)?
      • Kako se dete hrani (sitno seckano, pasirano ili gnječena hrana)?
      • Da li dete koristi lažu i koliko?
      • Da li dete razume naloge i da li na njih odgovara?
      • Kako i koliko se dete oglašava tokom dana (kako i koliko brblja)?

      Očekujemo da dete prohoda pa progovori, da razume kratke i konkretne naloge (daj, uzmi, idi...), da žvaće hranu i izbaci lažu, da brblja često i raznovrsno. Tada očekujemo da se pojavi prva reč.

      Ako je vaša zabrinutost i dalje jako velika, javite se logopedu ili vašem domu zdravlja za savet.