1. Izgovor glasa R kod petogodišnjaka

    Pitanje broj: #168465

    Sin koji je 11.04. napunio 5 godina, ume da izgovori glas R, ali samo ako govori RRRRRRR. U svakoj reči slovo R postaje slovo V. R r r r - bVat. A i to R je izgovorio pre 2 dana. Da li imate neki savet za vežbanje ili je pitanje dana kada će i u reči reći glas R?

    Odgovoreno: 16. 04. 2020.
    • Poštovana,

      Ako je tu vibraciju rrrrr dobio pre dva dana očekujemo da će sam, spontano, uključiti glas r i u rečima.

      Važno je da obratite pažnju da li to rrrrr izgovara tako što mu vibrira vrh jezika ili možda neki drugi deo govornih organa (npr.usne, obrazi, zadnji deo jezika...). Ako vibrira vrh jezika, odlično, to podržite. Ako vibrira bilo šta drugo, zaustavite dete i čim situacija bude dozvoljavala, javite se logopedu za pomoć.

      Pod uslovom da je sve kako treba (vibrira vrh jezika), glas r u rečima možete podsticati kroz reči koje počinju na tr-, dr- (trči, trčuljak, tržnica, tržni, drška, drži, drči....)