Poštovanje doktore, naime imam sestrića rođen 2009 godine ima problema sa govorom skoro da ne izgovara ni jednu reč lekari su mu rekli da je od vakcine koju je primio kad je napunio godinu dana, već duže vreme je na dijetama a rezultati su jako mali, takođe posećuje redovno logopeda ali ni tu nisu rezultati vidni. Molim vas da nam pomognete ili da nam date neki drugi kontakt koji bi nam mogao pomoći

    Odgovoreno: 03. 09. 2011.
    • Poštovana,
      Postoje različiti stavovi oko te vakcine. Nije ona uzročnik negovorenja, i to su zvanični rezultati istraživanja u americi. Najčešće dete kasni u govorno-jezičkom razvoju od samog rođenja, tj kasni prelingvalni razvoj, a roditelji su usmereni samo na to kad će dete reći prvu reč (oko prve godine) zaboravljajući šta sve dete treba da nauči pre nego što progovori. Isto tako važan je i motorni razvoj, kad je dete samostalno selo, propuzalo prohodalo. Uradite procenu sluha, uradite eeg, neka dete pogleda psiholog. Dijeta najčešće ne daje neke specijalne rezultate i ne predstavlja čarobni štapić za izlečenje, što mnogi roditelji misle, pa onda svoje nebavljenje detetom opravdavaju time da je dete na dijeti. U ovom slučaju "posećuje redovno logopeda" mora da znači 5x nedeljno radi sa logopedom, a da roditelj aktivno učestvuje u radu tako što će prema uputstvima logopeda ostatak dana stimulisati govor i jezik deteta.