Decak ima 20 meseci, ali govori svega par smislenih reci, odaziva se na ime, ali ne pokazuje prstom, vec citavom sakom. Veseo je, obraca paznju na decu i odrasle, ali ne ponavlja reci kada mu govorimo. Ponekada mu je paznja losa i cini mi se da ne razume dovoljno za svoj uzrast. Razume situacijski dosta toga, razume nekih 10-ak svakodnevnih recenica, ali neke naloge nekada izvrsava, a nekada ne. Cini mi se da, ukoliko mu nesto ne ponavljamo cesto, brzo zaboravlja. Rodjen je sa 2300, u terminu, imao hiperbilirubinemiju (ne preko 230) , nepodudarnost krvne grupe sa mnom, mozda i genetika ima uticaja, jer su i otac i deda kasno progovorili. Mene vise brine sto neke naloge ne razume, mada mi se cini da je intelektualni sasvim u redu (moje misljenje, prema nekim mapama razvoja) . Posetili smo logopeda, dobili instrukcije kako da radimo sa njim, ali njemu taj nacin rada ne odgovara (pokazivanje nekih zivotinja na slici i oponasanje glasova) . On "baci" pogled i ide dalje. Sa druge strane, kroz igru vise uci i bolja je "komunikacija" sa njim, ali logoped skrece paznju da "moramo" da ga ucimo kako nas je savetovala i da ga ucimo da pokazuje prstom. Da li se vi slazete sa ovakvim pristupom decaku ili bi imali neki drugi savet? Oprostite na malo duzem pismu i mnostvu podataka. . . Unapred zahvaljujem na eventualnom odgovoru i pozdravljam vas.

    Odgovoreno: 13. 02. 2011.
    • Poštovana,
      Saveti koje ste dobili jesu dobri, a glavni princip rada jeste da se detetu osmisli igra i da se kroz igru sprovede stimulacija. Tačno je da treba da pokazuje životinje i da oponaša njihove glasove, ali igrajte se sa igračkama, šetajte se, odite na selo, idite u zoo vrt. To ne mora da bude izričito knjiga i pokazivanje slika u knjizi. I važno je da pokazuje kažiprstom, to se ne odnosi samo na stvari u knjizi već na sve ono što želi da pokaže vama ili uzme. Ne pokušavajte da negovorenje opravdate genetikom, jer se spontano ništa neće desiti, potreban je veliki trud i rad. A mentalni razvoj ipak mislim da je najbolje da procenjuje psiholog.