Poštovani doktore, moja devojčica u februaru puni 2 godine. Izgovara samo neke reči i to isključivo kada ona hoće. . Npr mama, tata, daj, čekaj, ćao. . . Priča neprekidno, veoma brzo i u većini slučajeva nerazumljivo. Mislim da odlično čuje jer se odaziva kada je zovemo i reaguje na zvuke. Razume šta joj govorimo, dobro opaža stvari. Brine me njen govor i interesujeme kako da joj pomognemo da pravilnije izgovara reči?. . Da li će moći da progovori i da li može da dođe do nekog poremećaja centra za govor? Unapred zahvalna! Veoma mi je bitno da mi odgovorite. Pozdrav!

    Odgovoreno: 29. 01. 2011.
    • Poštovana,
      U ovom uzrastu je najvažnije da ima što bogatiji rečnik, da zna što više pojmova, da sklapa rečenicu, ponavlja kratke pesmice. Vaša devojčica je već progovorila, ako izgovara reči koje ste naveli, i pravilno ih upotrebljava (kaže mama kad se obraća mami. . .) . Do poremećaja centra za govor može doći usled povrede glave, tumora, virusnih infekcija mozga. . . Znači, ne u vašem slučaju. Uvek možete da se obratite logopedu u svom domu zdravlja koji vam može dati praktične savete kako da kroz igru stimulišete govor i jezik vašeg deteta.