Poštovani doktore! Ja sam tetka jednog preslatkog dečaka koji ima (kako bih ja rekla) problem. Dete će za mesec dana napuniti tri godine, a još nijednu reč nezna da izgovori, ne odaziva se na ime, još uvek nosi pelene i bukvalno se borimo s njim dok ga hranimo. Majka deteta (moja sestra) , počela je da ga vodi kod logopeda u septembru a u razvojno savetovalište krajem novembra. Jednostavno nemože s njim ništa da se radi jer neće nida pogleda u logopeda dok mu priča. Krajem decembra su ga vodili u beograd na eeg snimanje, na snimanje ušiju i kod psihijatra. Po iskazu doktora detetu sa glavom je sve u redu ali ima "zakasnele reakcije", a izveštaj sa snimanja ušiju glasi: "na levom uvetu se detetu razliva zvuk"! Doktor psiholog ih šalje da ga pod hitno upišu u vrtić gde će defektolog raditi s njim. Ali roditelji deteta uporno hoće da ga upišu u običan vrtić iako je napomenuto da bi trebalo da ide u razvojni vrtić. Veoma sam zabrinuta zbog njegovog ponašanja koje je nekad veoma agresivno. Unapred zahvalna! Pozdrav.

    Odgovoreno: 16. 01. 2011.
    • Poštovana,
      Neophodan je svakodnevni rad logopeda i psihologa, po mogućstvu i defektologa. Razvojna grupa u vrtiću može biti dobra ako je grupa takva da su deca slična ili malo bolja od njega u psihofizičkom razvoju, u suprotnom, ako su deca teže ometena, ne nikako! Roditelji treba da odu do vrtića i upoznaju se sa vaspitačima (defektolozima) i popričaju sa njima da li bi ta grupa za njihovo dete bila stimulativna, jer sve zavisi od dece koja su već tu. Svakako, i ako se upiše u razvojnu grupu i počne da radi sa defektologom, mora svakodnevno da radi i sa logopedom i psihologom.