Postovani, imam dete od 2 i po godine i u poslednjih par dana sam primetila da je poceo da muca. Mucanje se pojavljuje u izgovoru prva dva slova koja pocinju suglasnikom. Ovim mail-om bih zelela da vas pitam da li je rano da se javim logopedu ili bih trebala vec to uraditi ili postoji nacin da mu ja pomognem. Unapred zahvalna! Brizna majka. Marijana markovic

    Odgovoreno: 07. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Prvo što morate da uradite jeste da ispoštujete osnovna pravila ponašanja roditelja u ovim situacijama, mada bi svako trebao da ih primenjuje. Da se ne bih ponavljala, već sam o tome dosta puta pisala, pročitajte moje prethodne odgovore na pitanja slična vašem. I pokušajte da ih primenite. Važno je reći da je mucanje na ovom uzrastu fiziološko, nešto što može da se javi i da se onda spontano izgubi. Od vašeg ponašanja zavisi da li će mucanje spontano nestati ili se produbiti i postati ozbiljan problem. Da se javite logopedu nikad nije kasno, i to svakako treba da uradite.