Moj sin ima 3 godine i 7 meseci, slovo k izgovara lepo kad je uz samoglasnik i i e, a kad je uz samoglasnik o, a i u onda ga zameni sa t. Npr: kuća je tuća, kokoška je totoska. Slovo š zameni sa s, slovo g zameni sa d. L, lj i r ne izgovara čisto. Logoped je rekao da vežbamo kući samo izgovaranje slova k, da ga ispravljamo, ali on ne želi da sarađuje, i odbija da se potrudi da pravilno izgovara. Šta raditi u slučaju kad dete odbija saradnju?

    Odgovoreno: 07. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Rad sa detetom, pogotovo tako malim, mora da se sprovodi kroz igru. Pokušajte da mu kroz igru nametnete pravilan izgovor, da radite sa njim ali da on nije svestan da u potpunosti sarađuje. Osmislite igru, uključite u tu igru još neko dete, vaše ili iz komšiluka, rođaka. . . Dete koje će sarađivati, tj koje će hteti da se "igra" sa vama. Neka sve bude propraćeno smehom, igrom, sedite na podu i približite se njemu (ne zahtevajte strogo strukturisanu situaciju sedenja za stolom i rada - neka deca to mogu, ali neka ne) .
      srećno!