Poštovana, imam kćerku od 5 godina i ona ima problema sa izgovorom dosta slova. Naime, teško izgovara slova za koja su joj potrebni prednji zubi, a ona ima problema sa prednjim gornjim zubima (imala je cirkularni karijes) znači teško joj idu slova s, š, z, ž, č, ć, đ, dž kao i slova r, l, g i k, ali slovo k može izgovoriti u sredini riječči kao npr. U riječi patka, mačka i sl, ali kad treba izgovoriti na početku riječi ili poslije samoglasnika, ne zna. Šta da radim? Znam da je trebam odvesti logopedu ali da li će joj moći pomoći jer su joj gornji stalni zubi tek počeli rasti? Hvala

    Odgovoreno: 28. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Glasovi g i k su zadnjenepčani i nemaju nikakve veze sa zubima, ni gornjim ni donjim. Glasovi š, ž, č, ć i dž ne artikulišu se uz pomoć prednjih zuba, već su bitni položaj jezika koji treba da dodiruje tvrdo nepce i položaj usana i oni su ti koji usmeravaju vazdušnu struju pravim putem. Glasovi s i z jesu dentalni glasovi, ali dete može da nauči njihov izgovor i kad nema gornje prednje zube jer da bi ih izgovorilo jezik treba da bude iza donjih sekutića. Glas l je alveolaran glas i da bismo njega pravilno izgovorili vrh jezika treba da bude podignut i iza gornjih sekutića. Ali pošto deca najčešće imaju problem da uvide gde treba da stoji jezik i uopšte da ga podignu, tako da i ovaj glas može da se vežba iako dete nema prednje zube. Glas r jeste glas čiji ćete izgovor učiti na samom kraju, kad savladate sve ostale glasove srpskog jezika, do tada će vam zubi izrasti. Nemate vremena za čekanje ni nikakva opravdanja, javite se logopedu što pre