Imam djevojčicu od 5 godina koja uopšte ne izgovara slovo r. Koje su govorne vježbe koje može raditi kod kuće?

    Odgovoreno: 12. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Nemoguće je nekome "prepisati vežbe" ovim putem, on-line. Jednostavno ne znam koji je uzrok izostanka izgovora tog glasa. Da li je artikulacija ostalih glasova u potpunosti uredna, pre svega mislim na glas l? Da li je jezik dovoljno pokretljiv? Ako nije pokretljiv u svim pravcima, u kojim jeste i koliko? Da li uopšte ne izgovara taj glas, omituje ga, ili ipak izgovara nešto i šta? Pitanja su brojna, a da bih vam dala tačan odgovor trebalo bih da čujem devojčicu kako govori. Potražite logopeda u vašem domu zdravlja koji će tačno proceniti situaciju i dati vam vežbe i smernice za rad kod kuće.