Imam ćerku pet i po godina. Ima problema sa izgovaranjem slova l. Umesto tog slova ona koristi v, ili lj. Išli smo kod logopeda, i ona nam je rekla da moramo vežbati. Koristimo i priručnik, i govorimo da postavi jezik u pravi položaj (što ona i čini), ali taj glas i dalje zvuči kao lj.
    Unapred zahvalni.

    Odgovoreno: 23. 06. 2009.
    • Poštovani,
      uvek me obraduju roditelji koji se trude da maksimalno pomognu svojoj deci i u potpunosti vas podržavam u borbi za pravilan razvoj veše ćerke. Ali, nažalost, ne slažem se u tome da roditelj treba da bude taj koji će sam i na svoju ruku ispravljati govor svog deteta. Razlog tome jeste činjenica da se često napravi još veći i ozbiljniji problem, u odnosu na onoj koji je postojao. Samim tim i korekcija postaje komplikovanija i dugotrajnija. Ne slažem se sa korišćenjem raznih priručnika. Prvo, većinu njih nisu ni pisali logopedi već učitelji i ostali dokoni ljudi. A drugo, korekcija glasova nije popravljanje tehničkih uređaja, gde se zna gde koja žica ide, već je svako dete specifično i pristup uvek mora da bude drugačiji, tj. prilagođen u potpunosti datom detetu. Rekli ste da vaša ćerka ne izgovara glas l, ona ne može da izgovara pravilno ni glas r, pošto jezik zauzima isto mesto prilikom njihovog izgovora. Molim vas, potražite logopeda koji će raditi sa vašim detetom i koji će vam nakon svakog tretmana davati smernice šta je to šta ćete kod kuće vežbati. Rad, kako logopeda, tako i vas, mora da bude kontinuiran.