Poštovanje,
    Ovo bi pretpostavljam bilo pitanje za oblast dečija i adolescentna psihijatrija! Imam sina koji ima 4 godine i ćeru koja ima 2 godine. Zapravo, razlika među njima je 23 meseca. Problem imam sa sinom, koji je, inače, vrlo kasno počeo da govori, oko druge godine a do tada je koristio samo reči od dva sloga mama, tata, baba, deda, bus, daj i sl. Sada mu je govor prilično popravljen, osim što ima problem sa glasovima (š npr. škola, č npr čarapa, ž npr zaba, r kao da ne može uopšte da izgovori osim možda onog francuskog, mekog r, kao i slovo l koje zamenjuje nekim drugim slovima, ne kaže lopta već vopta) ! Ide u vrtić i vaspitačica je primetila da, ako ga nekoliko puta opomene da nešto lepo kaže, pravilno, on to i uradi (u vrtiću je pravilno izgovorio žaba, kada je kući kaže pecijo a u vrtiću pecivo i sl). Kada je kući, govori zapravo slično kao i mlađa sestra! Ona je inače, rano progovorila, stalno priča, počinje i r da izgovara pravilno i sl. ali još ima onog maženja u govoru, tepanja ako razumete šta hoću da kažem pa se i sin tako postavlja i govori! Imam osećaj da pokušava da privuče pažnju na taj način! Nikada nije pokazao ljubomoru, dobar je prema sestri, igra se s njom i sl. ali možda je pronašao način da se pobuni i privuče pažnju! Inače je dobro, umiljato dete, malo veća maza (ja sam kriva zbog toga), poslušan, lepo se igra sa decom, komunicira s njima, nikada nije bio zapostavljen s moje strane, čak šta više stalno sam s njima, pošto sam nezaposlena! Gde grešimo, treba li da potražimo pomoć logopeda ili treba da se postavimo mi, kao roditelji, drugačije!? Inače smo iz Aleksinca pa ako je potrebna neka konsultacija sa nekim od stručnjaka, voleli bi smo da nam preporučite! Unapred zahvalni roditelji p.s. Postavila sam pitanje u vezi govora ali logoped još uvek nije odgovorio pa se izvinjavam ako sam navela i podatke koji ne spadaju u Vašu oblast. Htela sam samo da Vam objasnim detaljnije!
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Svakako je neophodno da potražite pomoć logopeda. Pošto su u samom startu postojale određene poteškoće, u vidu kasnog progovaranja, neophodno je da logoped utvrdi sadašnji nivo govorno-jezičkog razvoja vašeg deteta. To se ne odnosi samo na izgovor određenih glasova, već i na procenu vokabulara, složenosti rečenice, kao i nivo razumevanja govora okoline. Ne zavaravajte se time da će glasovi da se isprave povremenim ispravkama od strane vaspitačica. S druge strane to može da bude i opasno pošto je njihovo ispravljanje nasumično. Postoji pravilo kojim se redom ispravljaju glasovi, ako se on ne ispoštuje može doći do još većih problema. To se dešava u situaciji kad npr. Roditelji kod deteta koje ima 3-4 godine sami koriguju glas r, dete nije spremno za to, a da bi udovoljilo roditeljima razvija još nepravilniji izgovor datog glasa i tad najčešće dobijamo tzv. Francusko r, a svaki logoped vam može reći da je ta distorzija (oštećenje izgovora glasa) najteža za korekciju, a često i nemoguća. Koliko sam upućena, u domu zdravlja u aleksincu rade dva logopeda, obratite im se za savet i svakako tretman. A da biste rešili i nedomumice oko njihovog vaspitanja obratite se za savet psihologu.
      Pozdrav.