Poštovani,tata mi ima problem sa govorom i gutanjem...to traje već neki h 1,5 god.jezik mu atrofira,pa radi toga ima problem sa govorom i gutanjem...bio je na svim pregledima i nisu mu uspjeli pronaći ništa..inače ima subokluziju unutarnje karotide,preporučena mu je operacija,no velik je rizik,i dr.su rekli da to začepljenje ne bi trebalo imati veze sa dizartijom i disfagijom,on ima već blizu 80 god.što se tiće vratne kralježnice,ima okoštavanja i degenerativne promijene...nitko ne zna šta bi moglo biti...iako nema niti jedan simptom osim tog sa govorom i gutanjem dr.si rekli da bi mogao biti als ?! Prepisali su mu neke antidepresive zato što je nuspojava suhoća usta,a on ima dosta sline,a sad su mu rekli da bi mogao probati aparat za disanje "Niv" iako on nema problema sa disanjem...Meni je sve to preinvazivno i mislim da su pogriješili u svojoj dijagnozi,jer tati su svi drugi mišići u redu,ima puno snage i u rukama,nogama...svojevremeno je išao na elektrostimulaciju jezika,malo mu je pomoglo,imao je manje sline,i jezik mu je počeo dobivati neku snagu,no on je ipak odlučio prekinuti terapiju...ne znamo više šta da radimo,kako da mu pomognemo,iskreno,ne znamo niti šta mu je....ako bi mogli nešto napisati o tom problemu,od čega još može doći do dizartije i disfagije?!

    Odgovoreno: 13. 03. 2021.
    • Poštovani,

      Vidim da ste mnogo pregleda obavili ali nekih značajnih nalaza nema. Vi se uvek možete javiti logopedu koji će sprovoditi terapiju za dizartriju i gutanje bez obzira na to šta je uzročnik problema. Logopedse vežbe nisu invazivne i ne mogu da pogoršaju njegovo opšte stanje.

Komentari na pitanje: #179356

    • Puno vam hvala na odgovoru....moj tata je išao kod logopeda na elektrostimulaciju,i bilo mu je malo bolje,nije više imao prekomjerno slinjenje,i jezik mu je malo ojačao šta je bilo vidljivo na ultrazvuku jezika koji smo također napravili kod te logopedice...no moj tata je iz nekog razloga odustao kada mu je neurolog rekao da bi to što on ima mogao biti ala,i da tu nema nikakve pomoći ako je to...od tada tata misli da mu logoped i bilo kakva stimulacija i vježbe ne mogu pomoći pošto kao mišić ne dobiva dobre signale,pa kao nema smisla da ide logopedu...ja mislim da je to skroz pogrešno jer ja sam medicinski maser pa znam da je mišiću svejedno tko radi s njim,bitno da se radi....jer u protivnom će skroz atrofirati...zanima me vaše mišljenje kao stručnjaka...