Poznajem jednog malog dečaka koji će za četiri meseca imati pune 4 godine, međutim još uvek ne priča, ume da kaže samo reči: mama, tata, baba, deda, i još ponešto kratko, ali uglavnom skoro da uopšte ne priča. Koliko znam roditelji su ga vodili kod logopeda i logoped je rekao da je sve u redu i da će dete propričati. Ali roditelji su i dalje zabrinuti. Šta vi mislite koji bi mogao biti razlog što to dete ne priča? Šta savetovati roditeljima? Na kakve bi eventualno pretrage još trebalo odvesti dete?

    Odgovoreno: 30. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Najbolje je da se obrate logopedima u zavodu za psihofizioloske poremecaje i govrnu patologiju (kralja milutina 52, beograd) . Ako su iz unutrasnjosti, treba da imaju uput. Dete mora da bude ukljuceno u tretman. Kao sto treba uraditi detaljnu logopedsku procenu, isto tako i psiholog treba da proceni dete i treba proveriti sluh. To je ono sto je prvo i osnovno, da li ce biti potrebe za jos nekim specijalistom ovi pregledi ce pokazati. Sa logopedskim tretmanom se zapocinje odmah, a svi pregledi se rade u hodu.