Poštovani, vec sam postavljala ovo pitanje ali nije bilo odgovora, pa evo opet. Dakle, moj cetverogodišnji sin nepravilno izgovara glasove l i r, zapravo ih izgovara kao v. Još dok je bio beba pedijatar nam je rekao da mu je resica, ako se tako zove, ispod jezika kratka i da ce zbog toga tako izgovarati navedene glasove. Mene interesuje vaše mišljenje i rješenje ovog problema, hvala i veliki pozdrav

    Odgovoreno: 30. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Prvo se izvinjavam u ime administratora, prethodna vaša pitanja mi nisu bila prosledjena. U četvrtoj godini se kreće sa korekcijom izgovora glasa l. Pre same intervencije savetovala bih vam da odete do logopeda. Hirurški zahvat je najlakše odraditi, ima puno krvi ali se sve završi za par minuta. Ali sam zahvat neće ispraviti govor, već je tad neophodno početi logopedski tretman da bi jezik dobio funkcije, tj pokrete koje nije imao. U suprotnom, kao i svaka posekotina, ako ne dirate ona zaraste sama. Pa onda ljudi idu na ponovne intervencije i tako u krug. Takođe, zašto sam naglasila da se javite prvo logopedu. Postoje deca i ljudi koji imaju izraženu podjezičnu resicu ali uspevaju da vežbom podignu jezik i nauče pravilan izgovor svih glasova. To procenjuje logoped, koji bi vas u tom slučaju uključio odmah u logopedski tretman, a vi bi postedeli dete stresa koji nosi hirurška intervencija.