Pozdrav, iam 35 godina. Moj problem je u izgovoru slova č, dž, š, s, z. Poslednjih par godina, isforsirao sam samog sebe da kod slova (č, dž, š) zadržim usne koliko mogu da ne "bježe" lijevo ili desno, ali ipak ne mogu da postignem one simetrične pokrete usana, ma koliko se trudio! To sagovornici jasno uočavaju i tako da me to dekoncetriše. U osnovnoj i srednjoj školi sam slova (č, dž, š, s, z) izgovarao na desnu stranu i naravno sa šuškanjem, da bih, kako sam gore naveo to poslednjih par godina usmjerio na centralnom dijelu otvora usana. Kod slova (z, s) sve do prije par godina vazdušna struja je izlazila sa strana, gdje bi se takođe javljalo šuškanje, a sada to kontrolišem i usmjeravam naprijed. Problem je što ulažem napor dok govorim, s ciljm da postignem pravilan izgovor, i simetričan oblik koji oformljju usne. Uz to, imam utisak da nešto nije u redu sa bojom mog glasa; kao da je moj glas prilikom formiranja "ostao", nije to dovoljno "muški glas". Osjetim i umor glasnih žica posle malo duže konverzacije, slično blagoj promuklosti, koja se javlja kao posledica naprezanja, ali to je tako od kad znam za sebe. Da li sam jedini koji ne može smisliti da čuje sopstveni glas na nekom audio snimku! Mrzim svoj glas, ne bitno koje slovo, mislim na boju glasa. Hvala vam unaprijed, očekujem da mi objasnite malo o vrsti ovih poremećaja, šuškanje, asimetrija pokreta usana, i boja glasa. Kod logopeda, sigurno ne bih išao, jer sam siguran da neke stvari ispraviti ne mogu, ali bih volio da znam o čemu se radi, s obzirom na to da sam čini mi se dobro opisao moje probleme. Hvala još jednom.

    Odgovoreno: 18. 08. 2013.
    • Poštovani,
      Svi mi se začudimo kad čujemo svoj glas snimljen, tj kad čujemo kako nas drugi čuju. Zbog rezonatora u našem telu mi čujemo drugačiji zvuk našeg glasa, i to je tako kod svih. Ne znam zašto tako izričito odbijate odlazak kod logoeda? To nije sramota, a jednostavno ne vidim ko drugi može da vam pomogne. Ja ovako online mogu samo da vam dam savet. Vaša terapija kod logopeda sigurno neće izgledati kao terapija nekog deteta, ni po pristupu ni po učestalosti. Ali treba neko da vas pogleda, tj posluša i da vam savet i vežbe koje ćete raditi kod kuće, pa vas s vremena na vreme ponovo posluša, kontrolno. Trebalo bi da uradite i jedan orl pregled, da vas pogleda lekar fonijatar zbog tog brzog zamaranja, naprezanja i promuklosti. A opet i tu logoped daje vežbe za opuštanje govornih organa, i za relaksaciju prilikom govorenja.
      sve je moguće ispraviti u puno volje i truda, jeste da je teže u vašim godinama ali i to je moguće.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #118656

    • Dipl. logoped Smilja Majević 06. 04. 2015.

      Postovani, tesko da se mogu sloziti sa vama. Za pravilan izgovor svih glasova srpskog jezika potreban je pravilan polozaj jezika, zuba, obraza, mekog nepca, tvrdog nepca, pa cak i usana. Kako bismo izgovorili vokale o i u, ako ne zaokruzimo usne. Ili npr. Glas m, ako ne spojimo usne, itd. Razmislite o tome. Pozdrav

    • Jedan savet ako ga ikad budes procitao, za pravilan izgovor ti je jedino bitan polozaj jezika i koji zub a usta mogu da ti budu manje-vise na celu