Poštovani, imam 33 godine i već par godina imam veliki problem sa ranom na nozi. Naime, u pitanju je ulkus i bakterija stafilokok, ne postoji lekar za kog sam čuo a da ga nisam posetio ali i dan danas bez rezultata. Konkretno u nišu sam čuo za tubulkus od dr. Saše živića ali pošto imam problem i sa telesnom težinom nisam bio u stanju da nabavim pomenuti medikament jer mi je obim noge veći od najvećeg broja. Molim za savet i pomoć jer ujedno imam malo dete a izgleda i da je i drugo na putu. Ako imate načina pomozite.

    Odgovoreno: 17. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Niste naveli vrstu rane, kao i veličinu (površinu) i lokalizaciju, mada pretpostavljam da se radi rani koja se javila kao posledica poremećene venske cirkulacije. Lečenje takvih rana je kompleksno i podrazumeva pre svega uklanjanje uzročnih faktora (poremećaj venskog sistema se koriguje kompresivnim bandažama - jedna od njih je tubulcus) infekcija se leči odgovarajućim antibioticima, uz adekvatnu toaletu rane - svakodnevno pranje i previjanje. Smanjenje telesne težine je jedan od bitnih preduslova da bi terapija bila uspešna. Morate biti strpljivi i jako disciplinovani, obzirom na vaše godine veoma je rano da imate hroničnu ranu koja ne zarasta. Pokušajte sa previjanjem hidrokoloidnim kompresama (suprasorb, aquacel,) uz kontrolu dermatologa.