Poštovani,
    Interesuje me da li smem da koristim solarijum, bar toliko da ne budem "bela kao sir" :) imam jako, jako, " bolesno" svetlu i suvu kožu, svetlo smeđe oči, tamno smeđu kosu, malo pegica na licu i ramenima, dosta sitnih mladeža koji nisu problematični, a nikada se nisam usuđivala da se duže vreme izlažem suncu i eksperminetišem sa "tamnjenjem" jer sam kao mala znala da pocrvenim kao rak, izgorim i nekako imam averziju prema letu, sunčanju, moru i sličnim egzibicijama... Ali je krajnje vreme da se to promeni :), pa Vas molim da mi kažete da li i u kolikoj meri smem da koristim solarijum, i koje preparate bi bilo najbolje koristiti prilkom sunčanja na otvorenom...
    Unapred hvala na odgovorima!

    Odgovoreno: 19. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko imate jako svetlu put ne bi trebalo da se prekomerno izlažete ultravioletnom zračenju. Njega ima u zračenju sunca, ali i u solarijumima (zapravo, solarijumi i koriste uv zračenje da bi postigli tamnjenje kože). Morate da znate da prekomerno izlaganje uv zračenju može da bude veoma štetno i da je svejedno da li je to "prirodno" ili veštački proizvedeno uv svetlo. Moj savet vam je da se sunčate jako oprezno, da izbegavate najjače sunce (od 10 do 16h) i da uvek koristite neko sredstvo za zaštitu. To mogu da budu različita ulja i kremovi sa visokim spf (faktorom zaštite), a možete da pokušate i sa kapsulama heliocare, koje takođe obezbeđuju izvestan stepen zaštite prilikom sunčanja. Nemojte nikako pregorevati.