Poštovani,
    Kada počnem da se znojim i kada mi je vruće javlja mi se svrab i peckanje po koži glave, vratu, ramenima, grudima i leđima. To traje odprilike izmedju jedan i pet minuta u zavisnosti od toga koliko mi je vruće ili koliko sam se oznojio. Svrab i peckanje se najprije i najviše javljaju na koži glave.
    Hvala

    Odgovoreno: 01. 06. 2009.
    • Poštovani,
      pretpostavljam da se vaše pitanje odnosi na razloge svraba koji osećate. Vaš opis odgovara oboljenju koje se naziva holinergijska urtikarija, ili alergijska reakcija na toplotu. Može da se javi prilikom obilnog znojenja zbog vežbanja i napora, ali i kod izlaganja suncu (ne treba mešati sa alergijom na sunčevu svetlost), kod znojenja prilikom uzimanja jako začinjene hrane, kod znojenja zbog straha i sl. Lečenje uglavnom podrazumeva izbegavanje situacija gde se obilno znojite, nošenje adekvatne odeće i ako su promene jako izražene uzimanje lekova protiv alergije (claritine, aerius i sl)