Poštovana doktorko,
    mojoj ćerkici koja ima 6,5 godina je postavljena dijagnoza dermatitis nummularis, propisana terapija je 3 dana 2 puta dnevno hidrociklin mast, a potom 10tak dana atopik krem. U uputstvu za hidrociklin piše da ne bi trebalo da ga koriste deca kod koje nije završen proces nicanja stalnih zuba. Da li joj mazanje hidrociklinom u trajanju od 3 dana može škoditi? I šta je uzrok ovog oboljenja? Čitala sam pitanja nekih posetilaca vašeg sajta, kojima se neposredno posle završetka terapije, oboljenej vratilo? Šta u tom slučaju činiti?
    Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 05. 05. 2009.
    • Poštovana,
      kod vaše devojčice se (prema dijagnozi) radi o jednoj vrsti alergijske reakcije. Uzroci za ove promene mogu da budu veoma raznoliki. Hidrociklin mast sadrži antibiotik tetraciklin, koji ima svojstvo da se taloži u koštanim strukturama kod dece u razvoju, ako se uzima peroralno (ako se pije u obliku kapsula). Kod mazanja masti mogućnost ovog nuzdejstva je praktično nikakva. Ukoliko se promene na koži ponavljaju trebalo bi da dete odvedete dermatologu.