Poštovani,
    u poslednjih nekoliko godina, na letovanjima, posle par dana provedenih na suncu, na gornjem delu leđa, pojavljivale bi mi se sićušne tačke i osećaj svraba i peckanja, koje bi se povukle posle nekog vremena. Tako je bilo sve do pre dve godine, kada su se proširile i na spoljnu stranu nadlaktica i dekoltea, čak i na stomak i prednju stranu butina. Koža u tom delu bila je upaljena i gruba. Rečeno mi je da koristim loratadin i šumeci kalcium, kao i da se ne izlažem suncu. Prošle godine sam koristila kapsule beta karotena i nisam imala tako velike probleme. Imam 35 godina i svetlu put sa mnogo sitnih mladeža, čak i crvenih, čiji se broj povećavao sa godinama. Napominjem da sam pre tog letovanja prvi put otišla u solarijum, pa me interesuje da li solarijum može da izazove neke probleme na koži zbog kojih, od tada, drugačije reaguje, da li smem da se izlažem suncu i kako da se pripremim? Hvala puno.
    Srdačno vas pozdravljam.

    Odgovoreno: 01. 05. 2009.
    • Poštovana,
      solarijumi koriste lampe kojie proizvode uv zrake, te imaju na neki način dejstvo slično sunčevom. Zbog toga je moguće ( naročito kod osoba sa svetlim tenom i plavim očima) da dođe do promena na koži sličnim neželjenom reagovanju na sunčevu svetlost, od običnog crvenila do ozbiljnih opekotina. Očigledno je da je vaša koža osetljiva na sunčevo zračenje, te Vam ne bih preporučila odlazak u solarijum. Kod svakog izlaganja suncu neophodno je da koristite zaštitne kremove, koji imaju spf (supstance koje štite kožu od dejstva sunčevog zračenja), a na letovanju i dodatnu zaštitu (izbegavanje izlaganja suncu između 11 i 16 h, nošenje zaštitne odeće). Moguće je da se kod nekih osoba razvije i alergijska reakcija na uv zrake (izgleda da je to, sudeći po terapiji i vaš slučaj). Kod takvih osoba mora da se sprovodi striktna zaštita uz korišćenje antialergijske terapije. Možete pokušati preventivno sa kapsulama helio care, pre odlaska na letovanje.