Poštovana dr.Zlatanović, možete li mi nešto reći o bolesti mycosis fungoides.

    Odgovoreno: 29. 05. 2007.
    • Mycosis fungoides ili kutani T celijski limfom monoklonskih T-helper celija(T4 celije).Koza je primarni i dugo vremena jedini zahvaceni organ.Tek nakon visegodisnje evolucije bolesti dolazi do zahvatanja limfnih cvorova i unutrasnjih organa (jetra,slezina,pluca,kosti,bubrezi,jezik,srce,pankreas,tiroidna zlezda...).Najcesce do oboljenja dolazi u srednjim godinama,nesto cesce kod muskaraca.Razlog nastanka bolesti nije poznat,verovatno da vise faktora utice ,a najcesce pominjani su:radijacija,hronicni dermatitis,profesionalna izlozenost kancerogenim materijama,genska predispozicija...Sve vise se okrivljuju onkogeni virusi ali za sada bez cvrstih dokaza.Svrab zauzima centralno mesto-moze i 10 godina orethoditi promenama na kozi i prisutan je u svim fazama bolesti.Bolest prolazi kroz nekoliko faza(stadijuma).Nakon visegodisnjeg svraba na kozi trupa,pregiba i proksimalnih delova ekstremiteta se javljaju blede jasno ogranicene plaze pracene perutanjem koze.U ovoj fazi se ne mogu na osnovu patohistologije(biopsije) naci znaci kutanog limfoma,te se ovaj stadijum i oznacava kao premikoticni stadijum bolesti.Drugi ili infiltrativni stadijum pocinje sirenjem i perifernom infiltracijom postojecih promena.Srednje vreme prezivljavanja u ovom stadijumu je 12 godina. Srednje vreme prezivljavanja u ovoj fazi je 5 godina.U ovoj fazi mogu biti zahvaceni i limfni cvorovi ali to je los prognosticki znak,.Treci tumorski stadijum se odlikuje pojavom tumora(tumorskih infiltrata). U slucaju metastaziranja u ergionalne limfnr cvorovr i unutrasnje organe vreme prezivljavanja je 3 godine.Postoje 3 specificne varijante ovog oboljenja 1.Granulomatozna labava koza,2.Pagetoidna retikuloza,3.Sezarijev sindrom.Najvaznije je da je prognoza bolesti relativno dobra sobzirom na sporu evoluciju.Potpuno izlecenje je retko ali je terapijski odgovor obicno dobar.Postoje brojni terapijski modaliteti,a izbor zavisi od stadijuma bolesti.(lokalna citostatska terapija,PUVA,RePUVA,,KST-lokalno,intraleziono,sistemski,rekombinantni interferon alfa,ciklosporin,...
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #865

    • Zdravo, aj imam pitanje. Operisao sam maligni melanon koji se raqzvio u limfnim celijama ispod pazuha, u prvoj operaciji mi je izvadjena limfna celija velicine 7. 5-5cm, u limfnoj celiji je bio taj melanon, u2 operaciji mi je na istom mestu izvadjeno jos 5 kom cealija velicine 3. 5 -4cm i sad nemam nista ispod pazuha, mislim na melanom, a pitanje se odnosu na ikakvo lecenje ili lekove, da li trebam piti neke lekove ili vec sta zato sto mi fale sad tih 6 limfnih celija ipod pazuha, posto lekari mi nisu dali nikakvo objasnjenje ili nekakve lekove, valjda te celije sluze necemu, znaci nemam nikakv terapiju niti ista, a poslednjih 4 dana desna noga me boli jako, cela, kao da pulsira, na dodir ne boli ali kao da me kosti bolu, da li ima kakvih lekova ili terapije na koju bih trebao traziti od lekara?