Postovana dr Zlatanovic, interesuje me da mi kazete nesto vise o Pityriasis versicolor. Hvala

    Odgovoreno: 28. 05. 2007.

    • Pityriasis versicolor je najpovrsnija gljivicna infekcija koze.Nesto cesce se javlja kod muskaraca i mladjih ljudi.Uzrocnik je Pityrosporum ovale zapravo njen patogeni oblik Malassezia furfur.Naime Pityrosporum je normalno prisutan na nasoj kozi ali pod dejstvom predisponirajucih faktora(znojenje,sinteticka odeca,malnutricija,graviditet... ali i genetska predispozicija) dolazi do infekcije dlacnog folikula.Sama dlaka,kao i nokti nisu inficirani.Kako je rec o saprofitnoj kvasnici ,oboljenje nije kontagiozno. Promene na kozi(narocito grudnog kosa,nadlaktica i vrata) su u vidu "fleka" ovalnog ili okruglog oblika,koje su zimi tamnije a leti svetlije od okolne koze,a pracene su perutanjem .Dijagnozu postavlja dermatolog nakon klinickog pregleda ,a potvrdjuje nalazom micelskih vlakana u DMP-u i Wood-ovom lampom.Treapija je krajnje jednostavna -svakodnevno intenzivno pranje 1xdnevno -utrljavanje losiona sa salicilom(5-8%) 1x dnevno ,a zatim-nanosenje antimikotika u vidu krema ili rastvora,spreja 2xdnevno.Terapiju treba sprovoditi svakodnevno oko 3 nedelje uz odredjene higijensko-dijetetske mere(nositi pamucnu odecu,ne menjati garderobu...)Ali recidivi su cesti ,zato predisponirane osobe treba da koriste povremeno ketokonazolske sampone i blage keratolitike.
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovenerolog