Vec duze vreme sam primetila da mi opada kosa,posetom kod dermatologa je ustanovljeno da ne postoji nikakvo oboljenje kože glave i savetovano mi je da koristim šampone koji su blagi. Medjutim do sada sam promenila više šampona protiv opadanja kose ali nema rezultata, dlaka se skroz istanjila i nema više jačinu kao što je bila. Stoga Vas molim da me posavetujete šta je najbolje uraditi odnosno da li ima spasa u sprečavanju daljeg opadanja kose. P.S. nadam se da je pitanje upuceno na pravu adresu Zahvaljujem se unapred. Srdacan pozdrav,Larisa

    Odgovoreno: 09. 05. 2007.

    • Deffluvium ili effluvium je difuzna proredjenost kose.Brojni su moguci uzrocnici .Prema tipu ispadanja kose razlikuju se: -anageni defluvijum-naime u normalnim uslovima 85-9o% dlaka je u anagenoj fazi tako da pod dejstvom stetnog faktora (jobizujuci zraci,citostatici,toksicni lekovi,soli zlata,hipoproteinemija,rigorozna dijeta..) dolazi do naglog prekida anagene faze rasta dlake te i do naglog gubitka kose. -telogeni efluvium_stetni faktor dovodi do prevremenog prelaska velikog broja dlaka iz anagene faze u telogenu fazu.Kako telogena faza rasta dlake traje 3 meseca alopecija pocinje ocigledna tek nakon tog vremena(odlozena je).Najcesci uzrocnici su trudnoca,porodjaj,pobacaj,febrilna stanja,operacije,stres,maligne bolesti,hipotiroidizam,sistemske bolesti,neki lekovi(antikoagulansi,oralni kontraceptivi,retinoidi,ACE inhibitori,beta blokatori,antiparkinsonici...),anemija...Bitno je sto pre utvrditi i ukloniti uzrocni faktor jer stepen alopecije zavisi od inytenziteta i duzine delovanja uzrocnog faktora.Obicno traje 2-3 meseca i za to vreme ispadne dosta dlaka ali se kosa potpuno obnovi za par meseci cak i spontano- bez terapije. Predlazem Vam da se javite dermatologu koji ce uraditi odredjene pretrage a zatim predloziti neki od preparata kojih ima na nasem trzistu .